Nawet dziesięć tysięcy osób w Marszu Żywych w Oświęcimiu
Żydzi oraz młodzi Polacy przejdą tzw. drogą śmierci z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau. Oddadzą hołd 6 mln ofiar Holokaustu. Marsz przypada w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
2015-04-16, 06:00
Posłuchaj
Sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" będzie dźwięk szofaru - baraniego rogu - w żydowskiej tradycji nawołującego do pokuty. Główne uroczystości odbędą się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie teraz stoi pomnik ofiar Holokaustu.
- Przesłanie marszu od lat mówi o tym, że żydzi przetrwali, że są tysiące młodych ludzi na całym świecie, którzy pamiętają - tłumaczy wicedyrektor Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk.
Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, z których ok. 1 mln było Żydami. Polski Żyd Dawid Wongczewski, deportowany 20 czerwca 1940 r., był pierwszą śmiertelną ofiarą obozu. Zmarł zamęczony kilkanaście dni później. Masowe transporty do Auschwitz rozpoczęły się w 1942 r., ale dokładna data ich początku nie jest znana. Najliczniejszą grupę deportowanych Żydów stanowili obywatele Węgier - ok. 430 tys., a także obywatele II Rzeczypospolitej - ok. 300 tys. W Auschwitz Niemcy mordowali Żydów z krajów okupowanych i państw satelickich.
Zobacz serwis portalu polskieradio.pl: II wojna światowa >>>
REKLAMA
Marsze Żywych organizowane są od 1988 r. Przypadają tradycyjnie w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim.
TVN24/x-news
Przed Pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie odbędą się w czwartek uroczystości upamiętniające 72. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. W obchodach uczestniczyć będzie podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski. Obecni będą także przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Podczas uroczystości odbędzie się modlitwa ekumeniczna i Apel Poległych.
REKLAMA
Powstanie w getcie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943r. Do jego wybuchu doszło podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta. Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków został wzniesiony na zbiorowej mogile 7 tysięcy Żydów i Polaków zamordowanych przez hitlerowców podczas masowych egzekucji wykonywanych w tym miejscu w latach 1940-1943.
Archiwalne dźwięki o getcie warszawskim w serwisie - Radia Wolności >>>
IAR,PAP,kh
REKLAMA