Szef MSZ Niemiec ostrzega przed podziałem Europy
Frank-Walter Steinmeier obawia się, że do podziału może dojść w związku z konfliktem na Ukrainie.
2015-04-16, 10:00
Posłuchaj
Jak powiedział w Bremie, byłoby złym rozwiązaniem, spychanie jednej ze stron konfliktu w izolację. Dodał też, że trwałe bezpieczeństwo Europy nie będzie możliwe bez Rosji lub gdy działamy przeciwko niej. - Nie powinniśmy pozwolić na nowy podział Europy - mówił. Dodał też, że rozwiązania powstają przy stole negocjacyjnym, a Niemcy powinny bardziej zaangażować się w rozwiązywanie międzynarodowych konfliktów.
W środę ministrowie spraw zagranicznych krajów grupy G7 wezwali strony konfliktu na Ukrainie do pełnego wdrożenia punktów porozumienia z Mińska.
We wspólnym oświadczeniu wydanym na zakończenie spotkania w Lubece, podkreślono, że zwłaszcza Rosja musi wywrzeć wpływ na separatystów w Donbasie.
Szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii zaznaczyli, że istnieje ścisły związek pomiędzy porozumieniem z Mińska, a sankcjami wobec Rosji. Mają one obowiązywać tak długo, aż Rosja w pełni wprowadzi w życie mińskie ustalenia i zacznie respektować ukraińską suwerenność.
REKLAMA
KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>
Ministrowie po raz kolejny potępili aneksję Krymu i skrytykowali akcję dezinformacyjną prowadzoną przez Moskwę. Jednocześnie zapewniali, że nie chcą międzynarodowej izolacji Rosji. Frank Walter Steinmeier mówił, że życzyłby sobie warunków, w których Rosja znowu byłaby w składzie grupy G8 i brała udział w jej spotkaniach. Steinmeier zaznaczył jednak, że droga do tego prowadzi przez realizację porozumień z Mińska.
W komunikacie przyjętym na zakończenie spotkania ministrowie G7 ocenili, że konflikt na Ukrainie może być rozwiązany "wyłącznie środkami dyplomatycznymi z zachowaniem prawa międzynarodowego, a w szczególności przy poszanowaniu suwerenności Ukrainy, jej terytorialnej integralności i niepodległości".
Rosję wykluczono z G8 po aneksji Krymu zmniejszając grupę do G7. Niemcy przewodniczą obecnie pracom grupy. W czerwcu w Bawarii odbędzie się szczyt G7 z udziałem szefów państw. Zakończone spotkanie szefów dyplomacji w Lubece traktowane było jako próba generalna przed czerwcowym szczytem.
REKLAMA
IAR, PAP, bk
REKLAMA