Ostry spór. Arcybiskup Hoser: używanie pigułki "dzień po" to aborcja
Arcybiskup Henryk Hoser zdecydowanie sprzeciwia się łatwemu dostępowi do pigułki "dzień po". Duchowny, który kieruje w Episkopacie Polski Zespołem Ekspertów do spraw Bioetycznych przekonuje, że jej używanie to jak dokonanie aborcji.
2015-04-17, 14:08
Posłuchaj
Jego zdaniem, winni są ci decydenci, którzy pozwolili na jej sprzedaż młodym ludziom bez recepty. W ten sposób niszczą młodzież - mówi arcybiskup. Hierarcha uważa, że pigułka działa jak środek aborcyjny. - Dawanie jej dziecku do ręki, to pozbawianie go odpowiedzialności za swoje zachowanie - dodaje. Arcybiskup Hoser zaznacza, że wprowadzenie do sprzedaży bez recepty leku hormonalnego to kuriozum.
Rozporządzenie ministra zdrowia
W piątek wchodzi w życie zmienione rozporządzenie ministra zdrowia, na mocy którego antykoncepcja awaryjna "ellaOne" - tzw. pigułka "dzień po" - będzie dostępna bez recepty wyłącznie dla osób, które ukończyły 15. rok życia.
15 lat to w Polsce tzw. wiek przyzwolenia - zgodnie z art. 200 Kodeksu karnego karalne jest obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15. Jak wyjaśnił rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk, farmaceuta bądź technik farmaceutyczny będzie mógł odmówić wydania leku "ellaOne" osobie, która na jego prośbę nie udokumentuje ukończenia 15. roku życia.
Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że "ellaOne" może być dostępna w krajach UE bez recepty, nie wprowadzając ograniczeń wiekowych. Pigułki zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej w 2009 r. Substancja czynna preparatu to octan uliprystalu. Główny mechanizm działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji.
REKLAMA
Charakterystyka tabletki "ellaOne"
Według charakterystyki "ellaOne" dostępnej na stronie KE, tabletka nie jest przeznaczona do stosowania w trakcie ciąży i nie powinna być przyjmowana przez kobiety podejrzewające, że są w ciąży lub świadome bycia w ciąży. - Tabletka "ellaOne" nie powoduje jednak przerwania istniejącej ciąży - podkreślono.
W dalszej części charakterystyki napisano, że nie wykazano żadnych różnic w zakresie bezpieczeństwa lub skuteczności w przypadku osób młodocianych, w porównaniu z kobietami dorosłymi w wieku co najmniej 18 lat.
Pełną charakterystykę produktu leczniczego "ellaOne" można znaleźć pod adresem: http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2015/20150107130448/anx_130448_pl.pdf.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
W przyjętym w styczniu br. stanowisku prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej zaznaczyło, że biorąc pod uwagę działania niepożądane tabletek zawierających octan uliprystalu i interakcje z wieloma lekami, bezpieczniejsze dla zdrowia kobiet byłoby wydawanie tych tabletek wyłącznie na receptę, zwłaszcza że jej wystawienie jest poprzedzone badaniem lekarskim.
Aptekarze apelowali do premier Ewy Kopacz i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o podjęcie "bezzwłocznych, zdecydowanych i skutecznych działań w celu wprowadzenia regulacji prawnych, które zapewnią, by produkty zawierające octan uliprystalu wydawane były wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej".
PAP/aj
REKLAMA
REKLAMA