Francja walczy z rasizmem i antysemityzmem. Rośnie emigracja Żydów

Premier Francji Manuel Valls przedstawił plan walki z dramatycznie nasilającym się rasizmem i antysemityzmem. Wśród kroków, jakie podejmie rząd będzie m.in. uznanie rasizmu za "okoliczność obciążającą" w procesach o przestępstwa i wykroczenia.

2015-04-17, 15:58

Francja walczy z rasizmem i antysemityzmem. Rośnie emigracja Żydów
- Francuscy żydzi nie powinni bać się z tego powodu, że są żydami (...). Francuscy muzułmanie nie powinni wstydzić się tego, że są muzułmanami - powiedział Valls, występując w Creteil, na przedmieściach Paryża.

Gabinet Vallsa przygotował około 40 propozycji dotyczących walki z rasizmem i antysemityzmem. Kary za szerzenie mowy nienawiści przewidziane dotąd w prawie prasowym trafią teraz do kodeksu karnego. Islamofobia, antysemityzm i ksenofobia, to postawy, które zdecydowanie nasiliły się w ostatnich latach, a zwłaszcza w ostatnich miesiącach we Francji - przypomina AFP.

Emigracja Żydów

Od styczniowych zamachów na paryski magazyn satyryczny "Charlie Hebdo" francuskie Obserwatorium przeciwko Islamofobii doliczyło się 226 przypadków antymuzułmańskich incydentów, czyli prawie dwa razy tyle, ile w całym ubiegłym roku; w 2014 roku informowano o 133 antymuzułmańskich incydentach.

TAK NA REDAKCJĘ "CHARLIE HEBDO" - czytaj więcej >>>

Emigracja francuskich Żydów, "uciekających przed +nowym antysemityzmem+ szerzącym się w ubogich dzielnicach miast" do Izraela wzrosła trzykrotnie od 2012 do 2014 roku - pisze "Le Figaro". Paryski dziennik podaje też, że rząd ma zamiar rozszerzyć na internet przepisy karzące za mowę nienawiści oraz postawy antyislamskie i antysemickie.

- W ostatnich latach nastąpił we Francji znaczny wzrost antysemickich, antymuzułmańskich i homofobicznych zachowań - stwierdza w opublikowanym w lutym raporcie Nils Muižnieks, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Jego zdaniem, sytuacja ta zagraża podstawowym prawom obywateli.

Dialog z muzułmanami

Francuski rząd zapowiedział w lutym rozpoczęcie szerszego dialogu z przedstawicielami mniejszości muzułmańskiej. Do lata powstanie nowa, bardziej reprezentatywna platforma dialogu - zapowiedział szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

12 lutego premier Valls ogłosił cykl konsultacji dotyczących przyszłości organizacji muzułmańskich we Francji, uważa się bowiem, że Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) nie odpowiada w pełni na potrzeby najliczniejszej w Europie, sięgającej około 5-6 milionów osób społeczności francuskich muzułmanów.

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej