Akcja Żonkile. Warszawiacy oddają hołd bohaterom powstania w getcie

2015-04-19, 06:55

Akcja Żonkile. Warszawiacy oddają hołd bohaterom powstania w getcie
Koszulki promujące akcje "Żonkil". Foto: Magda Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. W przypadającą w niedzielę 72. rocznicę powstania w getcie warszawskim rusza trzecia odsłona akcji Żonkile.

Posłuchaj

Rocznica powstania w getcie warszawskim. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wolontariusze na ulicach Warszawy będą wręczali przechodniom te żółte kwiaty jako symbol pamięci o walczących wtedy ludziach.

Jak wyjaśnia Grzegorz Tomczewski z biura prasowego Muzeum Historii Żydów Polskich, przypięcie żonkila do kurtki wiążę się z pamięcią o tamtych tragicznych chwilach i walce o własny byt. - Niektórzy uważają, że była to walka heroiczna, inni uważają to za walkę o getto - zaznacza.

FOTOGRAFIA ŻYDÓW POLSKICH - zobacz serwis specjalny >>>
Przypinanie papierowych kwiatów to nawiązanie do tradycji związanej z postacią Marka Edelmana, który co roku w rocznicę powstania w getcie otrzymywał żonkile od anonimowej osoby. Sam również składał je przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Akcja ma charakter edukacyjny dlatego Grzegorz Tomczewski zachęca, by spotkanym wolontariuszom zadawać pytania. Przechodnie oprócz papierowych żonkili otrzymają także ulotki z informacją o powstaniu w getcie.

Zrób papierowy żonkil samodzielnie >>>
W Warszawie w akcji weźmie udział 850 wolontariuszy. W przedsięwzięcie jest zaangażowanych także 830 szkół w całej Polsce.

Patronat nad udziałem szkół w akcji objął Minister Edukacji Narodowej.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną zrywu była likwidacja getta i stopniowe mordowanie jego mieszkańców, dokonywane w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Powstanie nie miało najmniejszych szans powodzenia, siły powstańcze składały się z około 1000-1500 słabo uzbrojonych bojowników. Stawili oni opór doskonale uzbrojonym niemieckim oddziałom, które miały za zadanie zlikwidować warszawską dzielnicę żydowską.

IAR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej