Alarmujące dane ws. imigrantów. "Potrzeba spójnej polityki UE"

Nawet 30 tysięcy osób może do końca roku utonąć w Morzu Śródziemnym, jeśli świat nie zrobi nic, by poprawić sytuację. Takie alarmujące dane przedstawiła Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.

2015-04-22, 07:15

Alarmujące dane ws. imigrantów. "Potrzeba spójnej polityki UE"

Posłuchaj

Wojciech Wilk tłumaczy, że sytuację może poprawić jedynie spójna polityka migracyjna Unii Europejskiej (IAR/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i były pracownik ONZ Wojciech Wilk mówił w Radiowej Jedynce, że sytuację może poprawić jedynie spójna polityka migracyjna Unii Europejskiej. Świadczy o tym przykład Grecji, do której kilka lat temu ściągała największa fala migracji.

- Ten kraj był tak przytłoczony, że nie mógł sobie poradzić i prosił Unię Europejską o pomoc. W końcu wprowadził bardzo ostre kryteria akceptowania wniosków azylowych i aż 99 procent z nich było odrzucanych - podkreślał prezes PCPM.

W poniedziałek Komisja Europejska przedstawiła 10-punktowy plan poprawy sytuacji migrantów. Wojciech Wilk podkreśla, że teraz wszystko zależeć będzie od tego, na ile Bruksela zdoła zrealizować swoje założenia w praktyce.

- Plan zawiera to, co powinno być zrobione. Chodzi o walkę z nielegalną migracją, wsparcie uchodźców i legalnej migracji, wsparcie osób mogących pracować w Unii Europejskiej. To pozostaje jednak na papierze. Mam nadzieję, że tragedia na Morzu Śródziemnym obudzi polityków, że to wszystko trzeba zacząć wdrażać - dodawał Wojciech Wilk na antenie Radiowej Jedynki.

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

Od początku roku na wodach Morza Śródziemnego utonęło już 1700 migrantów, którzy chcieli przedostać się do Europy. Z soboty na niedzielę w najtragiczniejszym jak dotąd wypadku zginęło 800 osób.

Joel Millman z MOM alarmuje, że w następnych miesiącach może być tylko gorzej. - Obawiamy się, że ubiegłoroczna liczba zabitych migrantów, która wyniosła 3279 osób może zostać przewyższona w najbliższych tygodniach, a do końca roku wynieść dziesięć razy więcej czyli 30 tysięcy - podkreślił Millman.
Jedna na 18 osób, które próbują przekroczyć Morze Śródziemne, nie dociera do celu.

REKLAMA

Kapitanowi łódki, która zatonęła w nocy z soboty na niedzielę oraz jego pomocnikowi postawiono już zarzuty wielokrotnego zabójstwa. Obaj mężczyźni, Tunezyjczyk i Syryjczyk zostali także oskarżeni w związku z przemytem ludzi i trafili do więzienia.
Katastrofa statku z libijskimi imigrantami. Aresztowano kapitana>>>

Przemytnicy imigrantów finansują islamski terroryzm

Tak uważa minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni. W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" podkreślił, że jego kraj potrzebuje przede wszystkim wsparcia w walce z procederem przemytu ludzi.
- Przemytnicy, którzy zniewalają uchodźców, finansują także terroryzm. Ich przestępczy biznes stanowi już 10 procent libijskiego PKB - stwierdził szef dyplomacji Włoch.
Wyjaśnił, że jego kraj skoncentruje wysiłki, by doprowadzić do konsensusu wśród europejskich partnerów w sprawie konieczności podjęcia zdecydowanych działań przeciwko przemytnikom. Ich gangi działają przede wszystkim w ogarniętej chaosem Libii, skąd wysyłają łodzie i pontony pełne nielegalnych imigrantów.

- Nie możemy dłużej czekać. Potrzebne jest natychmiastowa interwencja i pomoc - oświadczył Gentiloni. W jego ocenie, jeśli Włochy nie otrzymają wsparcia, to przy obecnych rozmiarach napływu nie będą nawet w stanie przeprowadzić identyfikacji wszystkich przybywających imigrantów.

W czwartek w Brukseli przywódcy krajów Unii Europejskiej mają spotkać się na nadzwyczajnym szczycie poświęconym migrantom.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej