Książka Marty Kwaśnickiej "Krew z mlekiem" z prestiżowym wyróżnieniem
Publikacja otrzymała wyróżnienie w kategorii literackiej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2015.
2015-04-22, 10:44
"W sposób mistrzowski wykorzystując literackie narzędzia charakterystyczne dla eseju autorka proponuje czytelnikowi udział w podróży przez Europę, a w zasadzie przez fragmenty jej kulturowej, religijnej i intelektualnej historii, przywołując wybrane przez siebie, a omawiane rzadziej lub częściej w europejskiej czy światowej literaturze wątki, zjawiska czy osoby" - stwierdzono.
Feniksy to doroczne nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznawane za "wartościowe publikacje, które traktują o katolicyzmie lub pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie".
W tym roku laureatami nagrody głównej Feniks Złoty 2015 zostali dwaj kardynałowie z Watykanu Gianfranco Ravasi i Gerhard Müller oraz paulin ojciec Bazyli Degórski. Przyznano też Feniksa specjalnego "Encyklopedii Katolickiej".
***
"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Autorka - pracownik naukowy i dziennikarka Polskiego Radia - pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Adama Mickiewicza. Także do twórców wybitnych, ale w Polsce mniej znanych, jak hiszpańska poetka sor Juana, rzeźbiarka La Roldana czy poeta i jezuita Gerard Manley Hopkins. "Krew z mlekiem" to także książka o polskości: o duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków, ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.
Fragment książki:
Nie ulega wątpliwości, że talent sor Juany gasi sobą wszystko, co napisano w Ameryce Łacińskiej do XX wieku, a zakonne imię meksykańskiej Kreolki historycy literatury bez dłuższego wahania stawiają obok nazwisk Cervantesa, Góngory i Calderóna. Sor Juana to także ciekawy przykład kobiety - samouka, intelektualnie nie zależnej, tworzącej w samotności, wysyłającej swoje dzieła w świat z zakonnej celi. (...)
Genialnym artystą się nie jest - nim się bywa. Można go poznać w kilku momentach, na przykład wówczas, kiedy w drobnym szczególe objawia się cała potęga jego warsztatu (pierwszym przykładem, który mi się nasuwa, jest Jan van Eyck - i to, jak malował trawę lub złotogłów). Zdradzić go może również błyskotliwe skojarzenie - najlepiej nieco przewrotne, zapierające dech, brzemienne w kulturowe skutki. To takie drobiazgi decydują o tym, kto zasiada na artystycznym Parnasie Zachodu.
El divino Narciso, czyli Boski Narcyz sor Juany, ma wszystko: kunszt, pomysł, przewrotność. Znajdziemy tam mit grecki wprzęgnięty do wozu kontrreformacji, przykryty czaprakiem z Petrarki. Najsłynniejsza sztuka meksykańskiej zakonnicy to dramat-metafora. Należy do gatunku auto sacra mental (...).
(z rozdziału "Sor Juanę ustanawiam")
"Krew z mlekiem" wydało wydawnictwo Teologia Polityczna. Książka ukazała się pod patronatem medialnym portalu PolskieRadio.pl.
materiały promocyjne, kk
REKLAMA