Eksperci: w sprawdzianie szóstoklasisty i egzaminie gimnazjalnym roiło się od błędów

Eksperci kwestionują formułę i poprawność pięciu zadań ze sprawdzianu szóstoklasisty i sześciu z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego - podała "Gazeta Wyborcza".

2015-05-04, 10:28

Eksperci: w sprawdzianie szóstoklasisty i egzaminie gimnazjalnym roiło się od błędów
Fragment zadania ze sprawdzianu szóstoklasisty, które - zdaniem ekspertów - mogło nie zostać dobrze zrozumiane przez uczniów. Foto: CKE

Według ekspertów związanych z Centralną Komisją Egzaminacyjną, na sprawdzianie szóstoklasisty błąd pojawił się m.in. w zadaniu, w którym trzeba było podać tytuł do przedstawionej historyjki o dwóch antycznych malarzach. W ich ocenie poprawne w tym przypadku były dwie odpowiedzi, a nie tylko jedna.
Eksperci wysłali swoje uwagi do Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. Rada liczy, że dostanie grant, by zrecenzować testy opracowane przez CKE. - Dotychczasowy przebieg egzaminów we wszystkich typach szkół pokazuje, że trzeba, by zajęła się nimi instytucja niezależna od ministerialnego wpływu - powiedział "Gazecie Wyborczej" prof. Tadeusz Zgółka z RJP.
W ocenie dyrektora CKE dr. Marcina Smolika nie ma mowy o pomyłkach. Podkreślił, że każde pytanie jest kilkakrotnie sprawdzane i ma kilku recenzentów.
Sprawdzian szóstoklasisty odbył się w tym roku w dniu 1 kwietnia. Składał się z dwóch części - egzaminu z języka polskiego i matematyki oraz testu z języka obcego. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wynik nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego, może zaś być wzięty pod uwagę, jeśli uczeń chce się uczyć w placówce pozarejonowej.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Część pierwsza - arkusz>>>
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Część druga - arkusz>>>
Tegoroczny egzamin gimnazjalny odbył się w dniach 21-23 kwietnia. Składał się z trzech części: części humanistycznej (język polski, historia, wiedza o społeczeństwie), części matematyczno-przyrodniczej (matematyka, przedmioty przyrodnicze) oraz testu z języka obcego. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać.
HISTORIA I WOS - ARKUSZE>>>
JĘZYK POLSKI - ARKUSZE>>>
PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE - ARKUSZE>>>
MATEMATYKA - ARKUSZE>>>
JĘZYK ANGIELSKI - ARKUSZE
JĘZYK FRANCUSKI - ARKUSZE
JĘZYK HISZPAŃSKI - ARKUSZE
JĘZYK NIEMIECKI - ARKUSZE
JĘZYK ROSYJSKI - ARKUSZE
JĘZYK WŁOSKI - ARKUSZE
"Gazeta Wyborcza", CKE, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej