Spotkanie ws. umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina zaplanowano na 18 maja

- 18 maja odbędzie się trójstronne spotkanie z udziałem Komisji Europejskiej oraz ministrów z Rosji i Ukrainy na temat wdrażania handlowej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina - poinformowała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

2015-05-07, 19:49

Spotkanie ws. umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina zaplanowano na 18 maja
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Andrew Bossi/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Cecilia Malmstroem: to nie Rosja o tym decyduje. UE, Ukraińcy, kraje członkowskie, przewodniczący Juncker dali jasno do zrozumienia, że 1 stycznia 2016 jest datą wejścia porozumienia w życie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Próbujemy zrozumieć, jakie zastrzeżenia do umowy ma Rosja - wyjaśniła Cecilia Malmstroem. Dodała, że jest przekonana, iż wątpliwości dotyczące porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu między Unią Europejską a Ukrainą (DCFTA) mogą zostać rozwiane. Komisja Europejska jest też gotowa pomóc w wyjaśnieniu dwustronnych problemów dotyczących handlu między Rosją a Ukrainą.

Trójstronne konsultacje, mające służyć rozwianiu obaw Rosji związanych z umową stowarzyszeniową między UE a Ukrainą, toczą się od lata 2014 roku. Rosja od początku miała uwagi do tego porozumienia i twierdziła na przykład, że zaszkodzi to jej interesom gospodarczym. Zagroziła też wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej wskazania do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią nie zostaną uwzględnione.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Ze względu na toczące się rozmowy we wrześniu 2014 roku uzgodniono, że wdrażanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej, planowane początkowo na 1 listopada 2014 roku, zostanie odroczone do końca 2015 roku. Do tego czasu Ukraina korzysta jednak z jednostronnego zniesienia ceł przez Wspólnotę.

Według relacji mediów rosyjski prezydent Władimir Putin zażądał w ubiegłym roku zmian w umowie UE-Ukraina, by uwzględniała ona rzekome ryzyko dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej gospodarki rosyjskiej, wynikające z realizacji umowy. Ówczesny szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso odpowiedział jednak, że zmian w umowie dwustronnej mogą dokonywać tylko jej strony, a nie państwo trzecie.

Od kilku miesięcy rozmowy w tej sprawie toczyły się na szczeblu ekspertów, a nie ministrów. W kwietniu eksperci z Rosji zwrócili się o ponowne odłożenie wdrażania DCFTA. Malmstroem oświadczyła jednak, że decyzja w tej sprawie nie należy do Rosji i zarówno Unia, jak i Ukraina chcą zacząć wdrażanie umowy od 1 stycznia 2016 roku.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej