Matura 2015. Matura z matematyki (poziom rozszerzony) - informacje, pytania, arkusze CKE

W piątek maturzyści napisali maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym. Nie jest to egzamin obowiązkowy, przystąpili do niego tylko ci uczniowie, którzy zadeklarowali taką wolę.

2015-05-08, 14:30

Matura 2015. Matura z matematyki (poziom rozszerzony) - informacje, pytania, arkusze CKE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: nkzs/freeimages.com/cc

Chęć zdawania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało około 50,8 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących i około 7,7 tys. maturzystów z techników.

Matura 2015. Matematyka - poziom rozszerzony - STARA MATURA - arkusz

Matura 2015. Matematyka - poziom rozszerzony - NOWA MATURA - arkusz

***

W środę uczniowie napisali maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Matura 2015. Język angielski - informacje, pytania, arkusze>>>

We wtorek uczniowie zmierzyli się z obowiązkową maturą z matematyki na poziomie podstawowym.

REKLAMA

Matura 2015: matematyka poziom podstawowy - opinie uczniów i pytania>>>

Matura 2015: matematyka poziom podstawowy - arkusze>>>

W poniedziałek uczniowie napisali obowiązkową maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Matura z języka polskiego - poziom podstawowy - pytania>>>


Matura 2015. Język polski (poziom podstawowy) - arkusze>>>

Matura 2015 w dwóch formułach

REKLAMA

Tegoroczny egzamin maturalny jest przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci technikum piszą go w formule obowiązującej w 2014 roku, natomiast absolwenci liceum ogólnokształcącego - w nowej, obowiązującej od 2015 roku.

Każdy maturzysta - zarówno uczeń liceum ogólnokształcącego, jak i technikum - musi obowiązkowo przystąpić do dwóch egzaminów w części ustnej: z języka polskiego ‎ oraz z języka obcego nowożytnego.

Licealiści podejdą do egzaminu ustnego z języka polskiego w nowej formule - dotychczasową prezentację zastąpi wypowiedź ustna na określony temat. Zdający będzie losował zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie.

Uczniowie liceów ogólnokształcących w części pisemnej muszą podejść do egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎, egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)‎, egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎ oraz egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym)‎.

Z kolei uczniowie technikum w części pisemnej muszą przystąpić do egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎, egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)‎ oraz egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym).

Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują ‎także do egzaminu z języka tej mniejszości zarówno w części ustnej (bez określania poziomu), jak i w ‎części pisemnej (na poziomie podstawowym).‎

Najpopularniejsze przedmioty


Każdy absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych - absolwenci liceum ogólnokształcącego do maksymalnie pięciu, natomiast absolwenci technikum - do nie więcej niż sześciu. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez szkoły wyższe.

Jeśli chodzi o przedmiot dodatkowy uczeń ma do wyboru: biologię, chemię, filozofię, fizykę, geografię, historię, historię muzyki, historię sztuki, informatykę, język łaciński i kulturę antyczną, wiedzę o społeczeństwie, język polski na poziomie rozszerzonym, matematykę na poziomie rozszerzonym oraz wybrany język obcy na poziomie rozszerzonym.

Najczęściej wybieranym przez licealistów przedmiotem na poziomie rozszerzonym - jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - jest w tym roku język angielski. Podejdzie do niego 48 proc. abiturientów. Na drugim miejscu znalazła się matematyka. Chęć zdawania matury z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 26,5 proc. maturzystów. Pierwszą trójkę zamyka geografia - chce ją zdawać 26,4 proc. maturzystów.

W przypadku uczniów technikum - jak podaje CKE - 61,4 proc. zdających zdecydowało, że nie przystąpi do żadnego przedmiotu dodatkowego. Wśród przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym wśród abiturientów z techników najczęściej wybierana jest geografia - chce ją zdawać 10,9 proc. maturzystów. Na kolejnych miejscach są: wiedza o społeczeństwie - wybrało ją 6 proc., biologia - 5,3 proc., fizyka i astronomia - 4,4 proc.

Harmonogram matur


Główna sesja maturalna odbywać się będzie od 4 do 29 maja. Na każdy dzień zaplanowano dwa egzaminy - pierwszy rozpocznie się o godz. 9, drugi o godz. 14.

4 maja uczniowie przystąpią do matury z języka polskiego (poziom podstawowy - pp) i wiedzy o tańcu (pp i poziom rozszerzony - pr). 5 maja przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki (pp) oraz języka łacińskiego i kultury antycznej (pp i pr). 6 maja zorganizowany zostanie test z języka angielskiego (pp, pr i na poziomie dwujęzycznym -dj). 7 maja maturzyści przystąpią do matury z języka polskiego (pr) i biologii (pp i pr). Pierwszy tydzień z egzaminami maturalnym zakończy 8 maja matura z matematyki (pr) i wiedzy o społeczeństwie (pp i pr).

Drugi tydzień z maturami wygląda tak: 11 maja uczniowie napiszą egzamin z fizyki i astronomii (pp i pr) oraz filozofii (pp i pr). 12 maja maturzyści zmierzą się z testem z języka niemieckiego (pp, pr, dj). 13 maja odbędzie się egzamin z geografii (pp i pr) i historii muzyki (pp i pr). 14 maja uczniowie przystąpią do testu z języka rosyjskiego (pp, pr i dj). Na 15 maja zaplanowano maturę z chemii (pp i pr) i historii sztuki (pp i pr).

18 maja przeprowadzony zostanie test z języka francuskiego (pp, pr, dj). 19 maja abiturienci przystąpią do matury z informatyki (pp i pr) i historii (pp i pr). 20 maja upłynie pod znakiem matury z języka hiszpańskiego (pp, pr i dj). 21 maja zdający zmierzą się z testem z języka włoskiego (pp, pr i dj). 22 maja odbędzie się egzamin z języka mniejszości narodowych (pp i pr), języka kaszubskiego (pp i pr) i łemkowskiego (pp i pr). O godz. 9 tego dnia zorganizowana zostanie matura z matematyki w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp), o godz. 10.35 - historia w języku obcym (pr), o godz. 12.10 - geografia w języku obcym (pr), o godz. 13.45 - biologia w języku obcym (pr), o godz. 15.20 - chemia w języku obcym (pr), o godz. 16.55 - fizyka i astronomia w języku obcym (pr).

Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka obcego, języków mniejszości narodowych, języka kaszubskiego i łemkowskiego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych. Matura ustna z języka polskiego i języków mniejszości narodowych musi się odbyć między 11 a 23 maja, pozostałe egzaminy muszą być przeprowadzone między 4 a 29 maja.

Dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju przeprowadzana jest dodatkowa sesja w czerwcu (1-17 czerwca).‎ Z kolei sesja poprawkowa dla tych, którzy podeszli do egzaminów w maju/czerwcu, ale nie zdali z jednego przedmiotu zaplanowana jest na 24-28 sierpnia. Część ustna odbędzie się między 24 a 28 sierpnia, zaś część pisemna - 25 sierpnia.

Gdzie i kiedy zostaną opublikowane arkusze?


Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2015 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna, we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, przygotowała 434 różnego rodzaju arkusze oraz 82 różnego rodzaju płyty (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki, historii muzyki i wiedzy o tańcu), w tym: 210 arkuszy i 40 płyt do egzaminu w "starej" formule i 224 arkusze i 42 płyty do egzaminu w "nowej" formule.

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej CKE, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na portalu PolskieRadio.pl zgodnie z następującym harmonogramem: w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9 - tego samego dnia ok. godz. 14.30, a w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14 - tego samego dnia ok. godz. 19.30.

Co trzeba zrobić, by zdać maturę?


Aby otrzymać świadectwo, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej, uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg ‎zaliczenia).‎

Kiedy maturzyści otrzymają wyniki?

Zdający, którzy przystąpią do egzaminu w maju/czerwcu i zdadzą egzamin ‎otrzymają świadectwo 30 czerwca. Osoby, które zdadzą egzamin w sesji ‎poprawkowej (w sierpniu), otrzymają świadectwo 11 września.‎

Świadectwo zawierać będzie szczegółowe wyniki, jakie zdający uzyskał. Wyniki z egzaminów ‎z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch ‎formach: jako procent uzyskanych punktów oraz jako pozycja na skali ‎centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od ‎posiadacza świadectwa. Wyniki egzaminów w części ustnej będą przedstawiane tylko ‎jako procent uzyskanych punktów.‎

Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych, do których absolwent przystępuje ‎dobrowolnie, nie mają wpływu na zdanie egzaminu. Odnotowuje się je jednak na ‎świadectwie dojrzałości.‎

***

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych dla szkół ponadgimnazjalnych, którzy ‎wzięli udział w olimpiadzie w szkole ponadgimnazjalnej, są zwolnieni z egzaminu ‎maturalnego z danego przedmiotu. Na świadectwie otrzymują z tego przedmiotu ‎najwyższy wynik.‎

Dostosowanie warunków i/lub form egzaminu maturalnego przysługuje osobom:‎ niesłyszącym, słabosłyszącym, niewidomym, słabowidzącym, z niepełnosprawnością ruchową i z czasową niesprawnością rąk, z afazją, z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera), z chorobami przewlekłymi, chorym lub niesprawnym czasowo, ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, z niedostosowaniem społecznym lub zagrożeniem niedostosowaniem społecznym, które znalazły się w sytuacji kryzysowej lub traumatycznej, które mają trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą oraz z zaburzeniami komunikacji językowej.

PAP, CKE, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej