Wybory prezydenckie 2015. PKW: frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 34,41 proc.
Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów wyborców. Głos można oddać w ponad 27 tysiącach lokali wyborczych.
2015-05-10, 19:07
Posłuchaj
Jak podano na popołudniowej konferencji prasowej w PKW, do godz. 17 wydano karty do głosowania, łącznie z wysłanymi pakietami wyborczymi, dla 10 402 104 osób uprawnionych do głosowania.
Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Godziszów w woj. lubelskim - 51,89 proc. Najmniejszą frekwencję zanotowano w gminie Cedynia w woj. lubuskim - 17,35 proc.
PKW podała, że nie zaszły żadne incydenty, które powodowałyby przedłużenie głosowania.
WYBORY PREZYDENCKIE 2015: SERWIS SPECJALNY >>>
Spośród miast, najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie - 40,67, a najniższą w Bydgoszczy - 35,48 proc.
Jak głosować?
Każdy wyborca idąc na głosowanie, musi ze sobą zabrać dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość. Otrzyma jedną, białą kartę do głosowania formatu A4. Znajduje się na niej 11 nazwisk, podanych w kolejności alfabetycznej.
REKLAMA
PORADNIK, JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS: CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Cisza wyborcza
Co bardzo ważne, obowiązuje cisza wyborcza i potrwa ona do zamknięcia lokali, czyli co najmniej do godziny 21.00 w niedzielę.
W trakcie ciszy nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, a więc zwoływać wieców, zgromadzeń i manifestacji. Nie wolno także organizować pochodów, rozdawać ulotek czy naklejać plakatów.
Naruszenia ciszy wyborczej są wykroczeniem, za co grozi grzywna. Surowo zabronione jest publikowanie sondaży; za taki czyn grozi kara od 500 tysięcy do miliona złotych.
Cisza obowiązuje także w internecie, treści już umieszczone nie muszą być usuwane, nie można jednak ich aktualizować i dodawać nowych wyborczych elementów.
REKLAMA
O tym, czy została naruszona cisza wyborcza, decyduje sąd i organy ścigania, a nie Państwowa Komisja Wyborcza. O naruszeniach ciszy należy informować policję.
Wyniki wyborów
Po zakończeniu głosowania stacje TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat podadzą sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.
PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów najwcześniej poda we wtorek rano.
Jeśli niedzielne głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, i żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Prezydentem zostanie ten kandydat, który zdobędzie wówczas więcej głosów.
REKLAMA
Dopiski, świeczki, długopisy
Rysunki czy dopiski na karcie nie wpływają na ważność głosowania - mówił IAR przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Hermeliński. Wszystko, co jest pisane poza kratką nie narusza ważności głosu. Co innego, jeśli coś będzie narysowane na kratce. - Jeżeli jednak druga kratka będzie zamazana, to decyzję ostateczną podejmą członkowie komisji - przypomina Hermeliński.
Jeżeli ktoś chce, może posłużyć się własnym długopisem, taki głos też będzie ważny - tłumaczy Wojciech Hermeliński. Jak dodaje, "jeżeli ktoś nie ma zaufania do długopisów komisji, może zabrać własny", podobnie jest z użyciem świeczki - jeżeli ktoś chce naznaczyć świeczką pozostałe kratki - po zaznaczeniu "iksa" przy jednym nazwisku, to może to zrobić - mówi szef PKW.
IAR, PAP, bk
REKLAMA