Zadzwoń do Józefa Piłsudskiego. Niezwykła wystawa w łódzkim muzeum

Stylowy telefon, w którym po podjęciu słuchawki odezwie się głos Józefa Piłsudskiego, to jeden z eksponatów na wystawie, która zostanie otwarta 12 maja w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

2015-05-11, 20:39

Zadzwoń do Józefa Piłsudskiego. Niezwykła wystawa w łódzkim muzeum
Józef Piłsudski. Zdjęcie z lat 1915-1918. Foto: Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych/Wikimedia Commons/cc

Zorganizowana z okazji 80. rocznicy śmierci marszałka wystawa "Między prawdą a legendą. Rzecz o Józefie Piłsudskim" jest próbą ukazania marszałka jako postaci wielkiego formatu, jednakże nie pozbawionego słabości i wad. - Pokazuje ona Piłsudskiego jako męża i ojca, komendanta i naczelnika państwa, ale także zwykłego człowieka - powiedział specjalista ds. promocji Muzeum Przemysław Stępień.

Kurator wystawy Andrzej Kacperski wziął pod uwagę kontrowersje, które budzi postać marszałka i rola, jaką odegrał w historii Polski. Jego zdaniem, podobnie jak w 20-leciu międzywojennym, również i dziś Piłsudski ma wielbicieli i nieprzejednanych wrogów, a pozytywne i negatywne stereotypy na jego temat wciąż obecne są w świadomości historycznej. Na łódzkiej wystawie zgromadzono eksponaty pozyskane z 26 muzeów. Ekspozycja podzielona jest na 11 sekcji tematycznych.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>> Jedną z atrakcji przygotowanych dla zwiedzających będzie telefon z okresu międzywojnia, w którym po podniesieniu słuchawki usłyszeć będzie można głos marszałka. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest maszyna drukarska tzw. bostonka, pochodząca z okresu pobytu Piłsudskiego w Łodzi, którą muzeum posiada w swych własnych zbiorach.
Będzie można także obejrzeć oryginalny mundur marszałka, mundury legionistów, żołnierzy armii austriackiej, szable z okresu pierwszej wojny światowej i 20-lecia międzywojennego czy unikatowe pamiątki związane z postacią Piłsudskiego (popiersia, żetony, figurki). Dopełnieniem wystawy będzie książka o tym samym tytule.

PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej