Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni. Spotkanie ze Zbigniewem Brzezińskim

2015-05-15, 12:28

Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni. Spotkanie ze Zbigniewem Brzezińskim
Dar prof. Zbigniewa Brzezińskiego dla Muzeum Emigracji w Gdyni - korespondencja profesora z papieżem Janem Pawłem II. Foto: PAP/Piotr Wittman

Pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji otwarte zostanie w sobotę w Gdyni. Siedzibą placówki jest pochodzący z 1933 r., odrestaurowany w ostatnich latach, Dworzec Morski na Nabrzeżu Francuskim, skąd tysiące Polaków przez lata opuszczało kraj na transatlantykach.

W przedpołudniowej, oficjalnej uroczystości otwarcia placówki, planowany jest udział prezydenta Bronisława Komorowskiego i prof. Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera latach 1977-1981 r.

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Emigracji Joanna Wojdyło, w programie tej uroczystości będzie m.in. wmurowanie w porcie, obok siedziby muzeum, tablicy upamiętniającej wyjazd z Gdyni do Kanady w 1938 r. Zbigniewa Brzezińskiego z rodzicami.

Portal PolskieRadio.pl walczy o zwycięstwo w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku 2014" >>>

Historia serwisy specjalne - polskieradio.pl >>>

Ważne listy

Ostatnio Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało w darze od prof. Zbigniewa Brzezińskiego jego prywatną korespondencję, którą prowadził z papieżem Janem Pawłem II w latach 1979-1983.
- To dla nas wielki zaszczyt, że zostaliśmy w ten sposób wyróżnieni przez Zbigniewa Brzezińskiego. Przekazanie tak wyjątkowej i wartościowej korespondencji, która po raz pierwszy widzi światło dzienne, jest wyrazem uznania profesora dla idei naszego muzeum - powiedziała dyrektor Muzeum Emigracji, Karolina Grabowicz-Matyjas.

Grabowicz-Matyjas podkreśliła, że część korespondencji ma osobisty charakter i jest emocjonalnie poruszająca. Pokazuje bliskie i serdeczne stosunki, jakie łączyły autorów listów. - Jeden z listów profesora był pisany tuż po zamachu na Jana Pawła II, na wieść o tym, co się stało na Placu Św. Piotra - wyjaśniła.

Wśród tematów poruszanych w listach są m.in. stosunki Stolicy Apostolskiej z Chinami i starania papieża na rzecz ich ocieplenia. Pojawia się m.in. odniesienie do poruszonego przez prof. Brzezińskiego tematu zakładników amerykańskich przetrzymywanych w Iranie, a także jego spojrzenia na stosunki amerykańsko-irańskie. W listach pojawiają się też najgorętsze tematy ówczesnej polityki m.in. Salwadoru i dramatycznych okoliczności towarzyszących przeprowadzanych w nim reform gospodarczych.

Koncert na terenie portu

W sobotę, w godzinach popołudniowych Muzeum Emigracji otworzy swoje podwoje dla mieszkańców Gdyni. Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu z powietrza za pomocą drona wspólnego zdjęcia gości, odbędzie się koncert na terenie portu. Wystąpi Mika Urbaniak w duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak.

TVN24/x-news

Po zachodzie słońca na fasadzie Dworca Morskiego zaplanowano spektakl audiowizualny pt. "Łączymy historie". Ma to być opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum, czyli łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

Perły polskiego kina

Osoby, które w sobotę odwiedzą Muzeum Emigracji będą mogły obejrzeć filmy pokazujące życie w porcie gdyńskim i na transatlantykach czyli "Kroniki morskie". W kinie studyjnym wyświetlone zostaną też archiwalne obrazy "Zew morza" (1928) oraz "Rapsodia Bałtyku" (1935).

 

Powiązany Artykuł

Pierwszy film to zrekonstruowana cyfrowo jedna z pereł polskiego kina niemego, w reżyserii jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów Henryka Szaro. Burzliwe losy miłości głównych bohaterów Hanki i Stacha rozgrywają się m.in. na tle polskiego morza. Zdjęcia kręcono też w Gdańsku, Gdyni i Pucku. "Rapsodia Bałtyku" w reżyserii Leopolda Buczkowskiego opowiada natomiast o środowisku pilotów eskadry hydroplanów Marynarki Wojennej.

Twórczość emigrantów

W niedzielę, w ramach uroczystości związanych z otwarciem Muzeum Emigracji zaplanowano m.in. projekcje twórców emigracyjnych, w tym nagrodzoną Oscarem animację "Piotruś i wilk". Odbędzie się też pokaz filmu "Powrót Agnieszki H." o reżyserce Agnieszce Holland. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa z twórcami filmu i przyjaciółmi głównej bohaterki: Krystyną Krauze i Jackiem Petryckim, operatorem głośnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland.

- W czasach II RP Gdynia była centrum polskiego wychodźstwa. Chcemy opowiedzieć zarówno o tamtym fragmencie historii, jak i o ostatnich 200 latach - mówi Joanna Wojdyło z Muzeum Emigracji >>>

Gry dla dzieci

Wśród imprez związanych z otwarciem Muzeum Emigracji będą też m.in. gry, które były kiedyś popularne na pokładach statków oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Muzeum Emigracji w Gdyni przybliży historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Ekspozycja pokaże różne powody opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych przyczyn "Wielkiej Emigracji" do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Poznać będzie można polskie społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą - po 2004 roku.

pp/PAP/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej