Libia: z nielegalnymi imigrantami do Europy przybywają dżihadyści
Na statkach między nielegalnymi imigrantami z Afryki znajdują się terroryści z tzw. Państwa Islamskiego - przekazali przedstawiciele libijskiego rządu.
2015-05-17, 20:50
Jak zwrócił uwagę doradca libijskiego rządu Abdul Basit Haroun, bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) nie tylko czerpią zyski z nielegalnego przerzutu uchodźców z Afryki do Europy, ale także jest to dla nich doskonały sposób na przemycenie dżihadystów do państw europejskich.
Według telewizji Al An z Dubaju, terroryści posługują się skradzionymi paszportami europejskich obywateli, by móc swobodnie podróżować po świecie. Stacja zrobiła kopie 34 dokumentów, które miały się znajdować w posiadaniu radykałów - dwa z nich to polskie paszporty. Pozostałe dokumenty pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Francji, Albanii.
Polska przyjmie tysiąc uchodźców?
Szacuje się, że tylko w tym roku 60 tys. osób próbowało przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy. W sumie w 2014 roku na Stary Kontynent uciekło z Afryki co najmniej 218 tys. osób, z czego w samych Włoszech znalazło się ponad 140 tys. imigrantów.
Komisja Europejska chce zaproponować trwały system rozmieszczania uchodźców w Unii Europejskiej. Ma to odciążyć kraje na południu UE. Uchodźcy mieliby być rozmieszczani w poszczególnych krajach Wspólnoty według klucza opartego przede wszystkim na wielkości PKB oraz liczbie ludności, a także poziomie bezrobocia oraz liczbie już przyjętych uchodźców w latach 2010-2014.
Polska miałaby przyjąć prawie tysiąc imigrantów. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie zabiegała o to, aby w kwestii rozmieszczania uchodźców w różnych krajach UE obowiązywała zasada dobrowolności. - Nie uciekamy od solidarności, ale mówimy odpowiedzialnie: musimy ocenić swoje możliwości logistyczne - podkreśliła.
WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
Wojna z dżihadystami
Dżihadyści z IS zdołali opanować część Iraku i Syrii. Na podbitych terenach wprowadzają barbarzyńskie prawa, oparte o radykalną wersję islamu. Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>
Od 8 sierpnia naloty na pozycje terrorystów prowadzi koalicja państw zachodnich, której przewodzą Stany Zjednoczone.
W sumie 32 bojowników IS, w tym czterech wysokich rangą, zginęło w operacji amerykańskich sił specjalnych w Syrii - podało w niedzielę Syrskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. W sobotę przedstawiciel Pentagonu poinformował, że podczas operacji lądowej na wschodzie Syrii siły USA zabiły kilkunastu radykałów, w tym wysokiego rangą dowódcę.
IAR, PAP, kk
REKLAMA