Książę Karol w Irlandii. Historyczne spotkanie

Historyczne spotkanie na terenie Irlandii. Następca brytyjskiego tronu książę Karol spotkał się i uścisnął dłoń Gerry'ego Adamsa, lidera separatystycznej Sinn Féin, działającej także w Irlandii Północnej.

2015-05-19, 21:35

Książę Karol w Irlandii. Historyczne spotkanie

Posłuchaj

Książe Karo: po raz pierwszy tak bardzo cieszyłem się z przyjazdu do Irlandii 20 lat temu, po raz pierwszy w 1995 roku, a następnie ponownie w 2002 roku. Za każdym razem byłem oszołomiony i głęboko poruszony nadzwyczajną dobrocią, serdecznym powitaniem entuzjazmem. I oczywiście samą radością z wizyty w Irlandii (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rozmowa Adamsa i jego współpracownika Martina McGuinnesa z księciem Karolem na uniwersytecie w Galway trwała 15-20 minut. - Dzisiejsze spotkanie jest znaczącym, symbolicznym i praktycznym krokiem w procesie uzdrowienia i porozumienia wypływającego z procesu pokojowego - powiedział potem lider Sinn Féin.

W przemówieniu na uniwersytecie książę Karol oddał hołd "magii Irlandii, która jest zupełnie wyjątkowa". Podkreślał, że zawsze podczas swoich wizyt na "Zielonej Wyspie" był "przytłoczony i głęboko poruszony nadzwyczajną dobrocią, entuzjazmem" jaką spotykał w tym kraju.

W Irlandii następca brytyjskiego tronu przebywa z oficjalną wizytą. W środę uda się do Mullaghmore, miejsca zamachu IRA z 1979 roku, w którym zginął jego wuj, lord Mountbatten oraz 14-letni wnuk Mountbattena, zarazem chrześniak księcia Karola. Wizyta w tym miejscu - pierwsza, jaką złoży przedstawiciel rodziny królewskiej - ma być gestem "pokoju i pojednania" - zauważa agencja AFP.

Konflikt zakończył się podpisaniem w 1998 roku Porozumienia Wielkopiątkowego, które jednak nie rozwiązało głównego problemu wyspy: podziału na dwie zwaśnione społeczności: katolicką i protestancką. Republikanie i nacjonaliści, głównie katolicy, chcą oderwania Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii i połączenia jej z niepodległą Republiką Irlandii, protestanci opowiadają się za pozostaniem jej w Zjednoczonym Królestwie. Mimo porozumienia pokojowego, nadal dochodzi do sporadycznych incydentów. Sinn Fein Gerry'ego Adamsa było politycznym skrzydłem Irlandzkiej Armii Republikańskiej, odpowiedzialnej za krwawe zamachy na protestantów.

REKLAMA

IAR/PAP/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej