Micheil Saakaszwili szefem administracji obwodu odeskiego
Były prezydent Gruzji już oficjalnie gubernatorem obwodu odeskiego na Ukrainie. Od lutego Micheil Saakaszwili był doradcą prezydenta Petra Poroszenki, dziś odebrał ukraińskie obywatelstwo.
2015-05-30, 22:26
Posłuchaj
Ukraiński prezydent o zapowiedzianej już wcześniej nominacji Saakaszwilego poinformował podczas wizyty w Odessie, w obecności byłego prezydenta Gruzji. Nazwał go wielkim przyjacielem Ukrainy.
Powiązany Artykuł
Dotąd gubernatorem obwodu odeskiego był Ihor Pałycia, związany z oligarchą Ihorem Kołomojskim. W pobliżu Odessy znajdują się ważne obiekty służące do transportu ropy. Oprócz tego jest tam również port, a także ważny oddział służby celnej.
KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
REKLAMA
Jak przekazała agencja Interfax-Ukraina, sam Saakaszwili na swoim Facebooku zamieścił w piątek wpis, w którym zapewnił o swej sympatii dla Odessy.
Były prezydent Gruzji na Ukrainie kieruje międzynarodową radą konsultacyjną ds. reform.
W Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem zeszłego roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku.
Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji od 2004 do 2013 roku, z dwumiesięczną przerwą.
REKLAMA
pp/PAP/IAR
REKLAMA