Młodzi posłowie w Sejmie. Premier Ewa Kopacz: nie dajcie sobie zabrać waszych emocji
- Niech wam nigdy w życiu nie zabraknie entuzjazmu i pozytywnej energii - tymi słowami premier Ewa Kopacz powitała uczestników XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
2015-06-01, 12:05
Posłuchaj
Premier Ewa Kopacz powitała uczestników XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (IAR)
Dodaj do playlisty
- Bądźcie sobą, bądźcie naturalni i nie wstydźcie się tego, co robicie bo zasługujecie na wszystko co najlepsze. Mam nadzieję, że dzisiejsze doświadczenie, wasza obecność tutaj to też taka drobna szczepionka, żeby w życiu dorosłym uczestniczyć w polityce, bo polityka też może być dobra, bo polityka to rozmowa o przyszłości. To nie tylko rozliczenia i kłótnie. Tę dobrą politykę będziecie budować wy. Tego Wam życzę - mówiła premier.
Sejm/x-news
Tematem przewodnim tegorocznej XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbywa się w poniedziałek, jest przestrzeń publiczna. Sejm Dzieci i Młodzieży, jak co roku, zebrał się w Dniu Dziecka. W obradach uczestniczy 460 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z całej Polski. - Niech dzisiejsza uchwała będzie pełna szczerej intencji, która tkwi w was. Nie dajcie sobie zabrać waszych emocji, niezależnie od tego jakie one będą - podkreśliła Ewa Kopacz.
"Od was zależy nasza przyszłość"
- Reprezentujecie młodych ludzi, którzy są zainteresowani działaniem na rzecz swego najbliższego otoczenia. To od was będzie zależeć, jak będzie wyglądać nasza przyszłość - mówił z kolei marszałek Sejmu Radosław Sikorski.
REKLAMA
Życząc uczniom owocnych obrad marszałek Sejmu wyraził nadzieję, ze wśród posłów dziecięcych znajdują się przyszli liderzy swoich środowisk i przyszli parlamentarzyści.
Następnie przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Michałowi Skręcie ze Społecznego Liceum z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie, który uderzając trzy razy laską marszałkowską otworzył obrady izby.
"Polska to my, my to Polska"
Minister edukacji witając dziecięcych posłów życzyła im, by w przyszłości zostali posłami. - Będę bardzo uważnie przyglądać się, jak sobie dziś radzicie. To miejsce jest fascynujące (...) bawcie się dobrze - powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Następnie głos zabrał minister pracy. - Pamiętam (...), jak uczestniczyłem w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży dwa lata temu. Jeden z waszych kolegów wyszedł wtedy na mównicę i w pięknych słowach powiedział, po co tutaj jesteście i będziecie w przyszłości w życiu społecznym i politycznym: "Polska to my, my to Polska (...). To oddaje waszą energię i zapał - ocenił. Jak mówił, aktywność młodych ludzi daje wielki optymizm dla Polski.
REKLAMA
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwracając się do zebranych zauważył, że jednym z najważniejszych praw Konwencji o Prawach Dziecka, o jakim mówi polska młodzież, jest prawo do wyrażania własnego zdania. - Prawa dziecka to nie przywileje, to nie jest coś, co wam się należy tylko wtedy, gdy jesteście grzeczni, to nie jest coś, na co trzeba zasłużyć, to jest coś, co wam się należy tylko i aż dlatego, że jesteście w tej kategorii - dzieci i młodzież do 18. roku życia - przypomniał Michalak. Zaznaczył przy tym, że korzystając z praw trzeba być odpowiedzialnym za siebie i za innych.
W tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandat dziecięcego posła było przygotowanie i przeprowadzenie badania na temat wybranego przez siebie miejsca w przestrzeni publicznej. Następnie trzeba było przygotować na ten temat relację. - Za moich czasów spędzało się czas przy trzepaku - zauważył marszałek Sejmu na briefingu przed otwarciem obrad dziecięcego Sejmu.
Do organizatorów Sejmu Dzieci i Młodzieży przesłano w tym roku blisko 530 relacji filmowych przygotowanych przez dwuosobowe zespoły uczniowskie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Spośród ich autorów wyłoniono posłów dziecięcych.
Polska prekursorem
W połowie maja spotkali się oni na posiedzeniach komisji problemowych, gdzie przy pomocy sejmowych legislatorów opracowali projekt uchwały dotyczącej tematu bieżącej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wybrali też m.in. marszałków. Zdecydowano, że obrady 1 czerwca poprowadzą: Damian Nowicki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu, Michał Nehring z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz Michał Skręta ze Społecznego Liceum z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie.
REKLAMA
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. z inicjatywy wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej (od początku działalności dziecięcego Sejmu sesja nie odbyła się jedynie w 1999 r). Tematem jej była "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". W następnych poruszano takie kwestie jak m.in. ekologia, ekorozwój, globalizacja, szkoła, samorząd uczniowski, praca dzieci.
Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Obecnie młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.
XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży zorganizowana została przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.
IAR,PAP,kh
REKLAMA