Święto Biura Ochrony Rządu. "Zawsze jesteście na pierwszej linii"
Służba przez cały rok i całą dobę. Dyskretnie, a zarazem skutecznie chronić najważniejsze osoby w państwie. To chleb powszedni każdego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu. Formacja obchodzi w piątek swoje święto.
2015-06-12, 17:29
Posłuchaj
Z tej okazji szefowa MSW Teresa Piotrowska powiedziała w okolicznościowym przemówieniu, że dla BOR bezpieczeństwo osób ochranianych to priorytet, a w swoich zadaniach wykazują profesjonalizm i poświęcenie. - Działania te mieszczą się w jednym słowie - misja - podkreśliła.
Według szefowej MSW, ta misja jest prowadzona perfekcyjnie i bez względu na sytuację polityczną oraz to, jaka partia sprawuje w danym momencie władzę. - Zawsze jesteście na pierwszej linii, zawsze w centrum wydarzeń - tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne - mówiła do funkcjonariuszy Teresa Piotrowska.
"Rozszerzyć wachlarz działań"
Szef Biura Ochrony Rządu generał Krzysztof Klimek przypomniał natomiast, że w pracy tej formacji istotne jest ciągłe szkolenie się i doskonalenie technik ochrony. Podkreślił, że BOR sprawdził się zarówno w czasie setek wizyt zagranicznych gości, jak i w trudnych warunkach wojennych, kiedy ochraniano naszych dyplomatów w Iraku czy Afganistanie.
- Te misje się skończyły, ale pojawiły się kolejne zagrożenia - zaznaczył i przypomniał, że trwający na Ukrainie kryzys zmienił nasze myślenie o bezpieczeństwie. Jego zdaniem dziś musimy nie tylko chronić ważne osoby, ale rozszerzyć wachlarz działań profilaktycznych.
REKLAMA
Dlatego Biuro Ochrony Rządu ściślej współpracuje ze służbami wywiadowczymi podległymi MSW oraz z zagranicznymi partnerami. Według szefa BOR tylko poprzez działania "wyprzedzające" można bowiem skutecznie ochraniać polskich polityków, którzy aktywnie angażują się w próbę rozwiązania kryzysu u naszych wschodnich sąsiadów.
Czym jest BOR?
BOR to formacja, która nawiązuje tradycjami do powołanej w dwudziestoleciu międzywojennym - w ramach policji - formacji zajmującej się ochroną ważnych polityków. Powodem jej utworzenia był zamach na prezydenta Gabirela Narutowicza w grudniu 1922 roku.
W wyniku zabójstwa głowy państwa dokonano wielu zmian w organizacji i strukturze formacji zajmujących się bezpieczeństwem. Dwa lata po zamachu ówczesny szef MSW wydał instrukcję, która obejmowała ochroną prezydenta i innych ważnych polityków oraz przywódców innych państw, którzy gościli na terenie Polski.
mr
REKLAMA
REKLAMA