Grzegorz Schetyna z wizytą w Autonomii Palestyńskiej

To pierwsza od dwóch lat wizyta polskiego polityka na terenach palestyńskich. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna jest w Autonomii Palestyńskiej.

2015-06-13, 12:53

Grzegorz Schetyna z wizytą w Autonomii Palestyńskiej
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz palestyński premier Rami Hamdallah podczas spotkania w Ramallah. Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

Grzegorz Schetyna z wizytą w Autonomii Palestyńskiej. Relacja Wojciecha Cegielskiego z Jerozolimy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef polskiej dyplomacji rozmawia o sytuacji z miejscowymi władzami i odwiedza miejsca, do których trafia pomoc z Polski.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Ramallah z premierem Autonomii Palestyńskiej Ramim Hamdallahem. Usłyszał, że Palestyńczycy są gotowi do wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem, zerwanych ponad rok temu. Nie wiadomo jednak, na jakich warunkach Palestyńczycy chcieliby wrócić do stołu rozmów.

Czytaj dalej
palestyna1200.jpg
Raport: Izrael i Palestyńczycy zyskaliby na pokoju miliardy dolarów

W Betlejem Grzegorz Schetyna ma się spotkać m.in. z palestyńską minister turystyki i przedstawicielem palestyńskiego rządu do spraw sytuacji chrześcijan. Minister spraw zagranicznych zwiedzi też Bazylikę Bożego Narodzenia, gdzie właśnie trwa remont dachu. Polska jest wśród kilkunastu krajów, które pomagają finansowo w renowacji jednego z najważniejszych dla chrześcijan miejsc na Bliskim Wschodzie. Warszawa wyłożyła na ten cel 50 tysięcy dolarów.

Bazylikę Bożego Narodzenia w Betlejem Bazylika Bożego Narodzenia w Betlejem

Szef polskiej dyplomacji pojedzie także do obozu dla palestyńskich uchodźców AIDA niedaleko Betlejem. To jeden z najstarszych i najbardziej znanych obozów, gdzie mieszkają Palestyńczycy, którzy musieli opuścić swoje domy w 1948 roku, gdy powstawało państwo Izrael. Grzegorz Schetyna odwiedzi także sierociniec prowadzony w Betlejem przez polskie siostry elżbietanki.

REKLAMA

Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, Polska opowiada się za uregulowaniem bliskowschodniego konfliktu. Warszawa jest za utworzeniem niepodległego państwa palestyńskiego i jego pokojowym współistnieniem z Izraelem. Polska ma swoje przedstawicielstwo w Autonomii Palestyńskiej, które od 10 lat realizuje projekty pomocowe na rzecz potrzebujących. Równocześnie jednak w 2012 roku w głosowaniu na temat przyznania Palestyńczykom członkostwa w ONZ Polska wstrzymała się od głosu.

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej