Jemen zagrożony katastrofą humanitarną. ONZ: potrzeba 1,6 miliarda dolarów

Ogarnięty konfliktem wewnętrznym Jemen potrzebuje obecnie 1,6 mld dolarów pomocy, żeby stawić czoło "nadciągającej katastrofie" humanitarnej - informuje w piątek ONZ. Ponad 21 mln ludzi, czyli 80 proc. populacji tego kraju, potrzebuje jakiejś formy pomocy.

2015-06-20, 08:06

Jemen zagrożony katastrofą humanitarną. ONZ: potrzeba 1,6 miliarda dolarów

 

Powiązany Artykuł

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Stephen O'Brien zaapelował w Genewie do darczyńców o zwiększenie pomocy, ostrzegając przed "zbliżającą się katastrofą" humanitarną w Jemenie, gdzie od końca marca siły arabskiej koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej atakują z powietrza szyickich rebeliantów Huti zwalczających siły prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

Jak podkreślił rzecznik Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Jens Laerke, obecnie w 26-milionowym Jemenie ponad 21 mln ludzi potrzebuje pomocy; całe rodziny muszą walczyć każdego dnia o zdobycie pożywienia.

Jako "ostry kryzys w zaopatrzeniu ludności w żywność" scharakteryzowała sytuację w tej dziedzinie rzeczniczka Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Elisabeth Byrs.

REKLAMA

Sześć milionów osób, tj. co piąty Jemeńczyk, cierpi głód.

W Jemenie przestały przyjmować chorych i rannych 53 ośrodki medyczne, w tym 17 szpitali. W stolicy, Sanie, zniszczona została główna sala operacyjna w szpitalu, do którego przywożono większość rannych.

Posłuchaj

Były ambasador w Jemenie: sytuacja tam to "pełzający chaos" (Więcej świata/Jedynka) 7:35
+
Dodaj do playlisty

Katastrofalnie przedstawia się sytuacja zdrowotna jemeńskich dzieci. W ocenie specjalistów od 1,8 do 2,5 miliona dzieci zagrożonych jest biegunką, która jest wstępem do wielu śmiertelnych chorób wśród dzieci; 1,3 miliona jemeńskich dzieci jest zagrożonych ostrymi zakażeniami dróg oddechowych.

Na koniec - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - 20 milionów Jemeńczyków nie ma dostępu do wody pitnej.

REKLAMA

Rozmowy ratunkiem dla Jemenu?

Z ruchem Huti współdziałają oddziały wojskowe lojalne wobec poprzedniego prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha. Obecny chaos w Jemenie jest spuścizną po wieloletnich dyktatorskich rządach Salaha, obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę.

Obecnie w Genewie toczą się negocjacje między stronami konfliktu za pośrednictwem specjalnego wysłannika ONZ Ismaila Oulda Szejka Ahmeda. Strony uznają konieczność zawarcia rozejmu, ale porozumienia w tej sprawie na razie nie osiągnięto.

FILM: kilkadziesiąt tysięcy Jemeńczyków protestowało w stolicy kraju Sanie przeciwko atakom prowadzonym przez lotnictwo arabskiej koalicji.

pp/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej