Polskie Radio wyznacza kierunek rozwoju. Cyfrowa przyszłość

2015-06-19, 20:40

Polskie Radio wyznacza kierunek rozwoju. Cyfrowa przyszłość
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Foto: Krystian Dobuszyński/IAR

"Media publiczne wobec wyzwań epoki cyfrowej" - to temat dwudniowej konferencji na Uniwersytecie Warszawskim. Biorą w niej udział przedstawiciele środowiska akademickiego, administracji rządowej, organów regulacyjnych, mediów publicznych oraz organizacji międzynarodowych.

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski o przewadze, jaką daje cyfryzacja (IAR)
+
Dodaj do playlisty

To ważne zagadnienie zwłaszcza dla Polskiego Radia, które 1 października 2013 roku jako pierwsze w Polsce i w naszej części Europy rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym.

O tym, że nie ma innej drogi niż cyfryzacja przekonany jest Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. - Jakkolwiek nie protestowano by przeciwko postępowi technologicznemu, myślę, że jest on nieuchronny. Cyfra zapukała do naszych drzwi i my te drzwi jej uchyliliśmy. Mam nadzieję, że za nami pójdą następni - podkreśla Andrzej Siezieniewski. Dodaje, że radio cyfrowe może być odbierane w dowolnej formie: naziemnie czy przy pomocy różnego rodzaju mobilnych urządzeń, może też być kreowane przez samego słuchacza.

Roberto Suarez Candel z Europejskiej Unii Nadawców gratulował Polskiemu Radiu, że wyznacza drogę na polskim rynku. - Bardzo dobrze, że podjęliście ten wysiłek. Cyfryzacja radia to bardzo trudny proces, trudniejszy niż proces digitalizacji telewizji, bo radio posiada mniejsze środki finansowe - mówił przedstawiciel EBU zachęcając do kontynuowania tej drogi. - Jesteśmy przekonani, że radio cyfrowe jest radiem wydajniejszym i przynosi większe korzyści dla słuchaczy i obywateli - podkreślał Roberto Suarez Candel.

Na interaktywność jako główną cechę nowych technologii zwrócił uwagę medioznawca profesor Stanisław Jędrzejewski. Jego zdaniem cyfryzacja niesie ze sobą też zagrożenie jakim jest fragmentaryzacja audytorium. - To audytorium poszczególnych kanałów jest coraz mniejsze, ponieważ tych kanałów jest coraz więcej - argumentuje profesor Jędrzejewski dodając, że jest to szczególnie widoczne w telewizji.

 

Posłuchaj

Profesor Stanisław Jędrzejewski: cyfryzacja jest dla radia publicznego błogosławieństwem i jednocześnie przekleństwem (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Profesor Katarzyna Pokorna-Ignatowicz z Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie podkreśla, że do nowych technologii muszą się też dostosować dziennikarze. - Zmienia się sposób komunikowania z odbiorcami i dziennikarze będą musieli się do tego dopasować, co w żadnym razie nie oznacza odejścia od standardów tylko przekazywanie treści w bardziej nowoczesny sposób - tłumaczy ekspertka.

 

Posłuchaj

Profesor Katarzyna Pokorna-Ignatowicz: zmienia się sposób komunikowania z odbiorcami (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

 

''

Janusz Adamowski

Profesor Janusz Adamowski - dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i organizator konferencji podsumowuje, że cyfryzacja to ogromna szansa dla Polskiego Radia, bo pozwala na poszerzenie audytorium i zagwarantowanie różnego rodzaju ambitnych programów. - Proces cyfryzacji jest kosztowny, ale myślę, że radio publiczne wymusi niejako na konkurencji ten pościg technologiczny, który na pewno będzie korzystny dla wszystkich - podkreśla profesor Adamowski.

Konferencja została zorganizowana w ramach obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego i 40-lecia Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej