Wojna w Ukrainie. Joe Biden: szybko przekażemy pakiety uzbrojenia

2024-04-22, 20:37

Wojna w Ukrainie. Joe Biden: szybko przekażemy pakiety uzbrojenia
Joe Biden: szybko przekażemy pakiety uzbrojenia Ukrainie. Foto: facebook.com/GeneralStaff.ua

Prezydent USA Joe Biden omówił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wsparcie dla Ukrainy i obiecał szybkie wysłanie nowych transz broni.

Biały Dom poinformował, że podczas rozmowy telefonicznej Joe Biden podkreślił trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.

"Prezydent Biden zapowiedział, że jego administracja szybko dostarczy znaczące pakiety pomocy w zakresie bezpieczeństwa, aby zaspokoić pilne potrzeby Ukrainy na polu walki i obrony powietrznej" - napisano w komunikacie.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie uzbrojenie trafi na Ukrainę. Wedle komunikatu Izby Reprezentantów 23,2 miliarda dolarów przeznaczone jest na uzupełnienie magazynów w związku z pomocą udzielaną Ukrainie, 11,3 miliarda dolarów na bieżące operacje wojskowe USA w regionie. 13,8 miliarda dolarów na zakup zaawansowanych systemów uzbrojenia, artykułów i usług związanych z obronnością.

Wedle ustaleń mediów, część broni i amunicji, która ma zostać przekazana na Ukrainę, znajduje się w magazynach w Polsce i w Niemczech - jak podkreślamy, nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

Biden popiera integrację euroatlantycką Ukrainy

Według Białego Domu Joe Biden wyraził też poparcie integracji euroatlantyckiej Ukrainy. Obiecał też, że gdy tylko Senat zatwierdzi ustawę, którą w sobotę przegłosowała Izba Reprezentantów, natychmiast ją podpisze.

Według Białego Domu te same tematy Biden omówił w poniedziałkowej rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która pogratulowała Bidenowi przyjęcia ustawy przez Izbę. Oboje mieli dyskutować o tym, "jak trwałe międzynarodowe wsparcie jest kluczowe dla walki Ukrainy o wolność".

Posłuchaj

Joe Biden: szybko przekażemy pakiety uzbrojenia Ukrainie. Relacjonuje Marek Wałkuski (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność prezydentowi Joe Bidenowi za wsparcie i przywództwo. Docenił też rolę spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona i przywódcy demokratów w Izbie Hakeema Jeffriesa przy przyjmowaniu ustawy. Opowiedział także Joe Bidenowi o "rosyjskim terrorze powietrznym przy użyciu tysięcy rakiet, dronów i bomb" oraz mówił o ataku na wieżę telewizyjną w Charkowie, do którego doszło na kilka minut przed ich rozmową.

Pomoc dla Ukrainy. 61 mld wsparcia

Kongres Stanów Zjednoczonych 20 kwietnia po wielu miesiącach impasu przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości blisko 61 mld dolarów, połączony z około 30 mld dolarów pomocy dla Izraela (26 mld dol.), Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku (8 mld dol.). Uchwalono go stosunkiem głosów 311 do 112, "za" opowiedziała się duża część republikańskich kongresmenów.

Pakiet ma być we wtorek głosowany w Senacie. Jeśli zgodzi się na to co najmniej 60 ze 100 senatorów, oznaczać to będzie ostateczne głosowanie nad przyjęciem ustawy w ciągu 30 godzin. Według portalu Punchbowl News, istnieją duże szanse, że proces ten może zostać znacznie przyspieszony, jeśli politycy obu partii dojdą do porozumienia w sprawie harmonogramu, w tym głosowań nad poprawkami. Jednocześnie część senatorów reprezentujących skrajne skrzydło Republikanów zagrzewa swoich partyjnych kolegów do zablokowania ustawy.

"Nie musimy przegłosowywać tej ustawy" - napisał na Twitterze senator Mike Lee, wzywając wyborców do nacisku na innych senatorów. Jeszcze w lutym Senat przyjął podobnie brzmiący projekt (który został jednak zmieniony przez Izbę) przy poparciu 70 z 100 senatorów, w tym 22 z 49 Republikanów.

Czytaj także: 

IAR/dn

Polecane

Wróć do strony głównej