Pomoc USA dla Kijowa. "Ukraina musi podsunąć plan demontażu zagrożenia, Rosji"
- Broń dla Ukrainy, zgromadzona wedle ustaleń mediów w magazynach europejskich, zapewne dotrze do Ukraińców do końca kwietnia - ocenił w rozmowie z portalem polskieradio24.pl dr Jewhen Mahda z kijowskiego Instytutu Polityki Światowej. Jak dodał, Ukraina musi przedstawić plan "demontażu" zagrożenia ze strony Rosji, zwycięstwo nie będzie możliwe bez zmiany w psychologii myślenia o Moskwie wśród elit na Zachodzie.
2024-04-22, 17:10
Broń i amunicja dla Ukrainy już zapewne czekają, zgromadzone w magazynach europejskich, w tym, według mediów, w Polsce i w Niemczech - tak wynika z ustaleń wydania "Financial Times". Nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja.
Kongres Stanów Zjednoczonych 20 kwietnia po wielu miesiącach impasu przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości blisko 61 mld dolarów, połączony z około 30 mld dolarów pomocy dla Izraela (26 mld dol.), Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku (8 mld dol.). Uchwalono go stosunkiem głosów 311 do 112, za projektem opowiedziała się duża część republikańskich kongresmenów.
Pakiet ma być w tym tygodniu przegłosowany w Senacie - co nie będzie już stanowić problemu.
Co zmienia pakiet pomocy dla Ukrainy?
Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie uzbrojenie trafi na Ukrainę. Wedle komunikatu Izby Reprezentantów 23,2 miliarda dolarów przeznaczone jest na uzupełnienie magazynów w związku z pomocą udzielaną Ukrainie, 11,3 miliarda dolarów na bieżące operacje wojskowe USA w regionie, a 13,8 miliarda dolarów na zakup zaawansowanych systemów uzbrojenia, artykułów i usług związanych z obronnością.
REKLAMA
Dr Jewhen Mahda z Instytutu Polityki Światowej zauważa w komentarzu dla portalu polskieradio24.pl, że najważniejsze osiągnięcie to obecnie potwierdzenie woli wspierania Ukrainy przez obie główne partie w Stanach Zjednoczonych.
- Ważny jest sam fakt zademonstrowania wsparcia i to, że Stany Zjednoczone znów okazują pomoc Ukrainie. Przekonaliśmy się już, jak ważna dla nas jest amerykańskie uzbrojenie. Jednak to ponadpartyjne poparcie USA jest, jak sądzę, w tej chwili dla nas najważniejsze - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Jewhen Mahda.
Jak zaznaczył, inną ważną kwestią jest ustalenie, w jaki sposób Ukraina powinna teraz działać, tak by przyniosło to jak najlepsze efekty. Oprócz tego trzeba stworzyć warunki, by pomoc mogła dotrzeć na Ukrainę szybko i sprawnie.
Broń już czeka, między innymi w Polsce
Wedle ustaleń mediów, część broni i amunicji, która ma zostać przekazana na Ukrainę, znajduje się w magazynach w Polsce i w Niemczech - jak podkreślamy, nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji.
REKLAMA
- Jest to logiczne, amerykańska armia dobrze rozumie, czego potrzebują ich ukraińscy odpowiednicy. Myślę, że ta broń i amunicja trafią na Ukrainę do końca kwietnia - uważa nasz rozmówca.
Jak zauważył, trzeba spodziewać się intensywniejszych działań ze strony Rosji - która przygotowuje się do obchodów dnia zwycięstwa nad nazizmem. - Rosjanie lubią ostatnio nazywać Ukraińców nazistami, ale w rzeczywistości praktyki państwa nazistowskiego pod przywództwem Adolfa Hitlera są aktywniej wdrażane w Rosji i nie ma takich praktyk na Ukrainie - dodał ekspert.
To jeszcze nie koniec walki. Ukraina powinna przedstawić "plan demontażu" Rosji
Na efekty przekazania nowych partii uzbrojenia trzeba będzie poczekać. Więcej informacji będzie zapewne dostępnych w następnych dniach.
To jednak nie ostatni wysiłek. Co trzeba robić, żeby wygrać wojnę?
REKLAMA
- Aby wygrać wojnę, konieczna jest zmiana w psychologii myślenia zachodniego establishmentu. Trzeba sprawić, by decydenci nie bali się widzieć świata bez Rosji, takiej, jaką ona jest, a Ukraina powinna podsunąć pomysły, jak to zrobić, jak doprowadzić do demontażu Federacji Rosyjskiej tak, by ta nie stwarzała już zagrożenia - uważa ukraiński politolog.
- Wydawać by się mogło, że w ciągu ostatnich prawie ośmiuset dni cały świat musiał się upewnić, że mamy do czynienia z państwem, które stanowi globalne zagrożenie. Jednak tempo narastania świadomości wciąż nie jest wystarczająco wysokie, a Ukraina oczywiście cierpi z tego powodu - komentuje.
***
REKLAMA
Czytaj także:
- Pomoc USA dla Ukrainy. Kowal: presja sojuszników rozpoczęta tweetem Tuska miała sens
- Ukraina czeka na wsparcie od USA. ISW: Rosja może intensyfikować ataki
- Pomoc USA dla Ukrainy. Prezydent jednoznacznie: będzie bezcenna
Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl/wmkor
***
Informacja na temat pakietu pomocy dla Ukrainy na stronie Izby Reprezentantów: https://appropriations.house.gov/news/press-releases/house-passes-series-security-supplemental-bills
REKLAMA