Grupa Wyszehradzka stanowczo przeciwko przyjmowaniu imigrantów

Grupa Wyszehradzka jest przeciwna propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyjmowania uchodźców z Afryki Północnej. Jednogłośne stanowisko ogłoszono po spotkaniu w Bratysławie. Bruksela chce, by wszystkie kraje Unii Europejskiej obowiązkowo przyjmowały uchodźców, którzy docierają do Włoch i Grecji.

2015-06-19, 22:05

Grupa Wyszehradzka stanowczo przeciwko przyjmowaniu imigrantów

Posłuchaj

Wicepremier Tomasz Siemoniak o przyjmowaniu imigrantów z Afryki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W szczycie premierów Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, udział wzięli także prezydent Francji Francois Hollande oraz unijny komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. Tylko w pierwszej części szczytu uczestniczyła premier Ewa Kopacz. Spotkała się w cztery oczy z Hollandem.

- W momencie kiedy my będziemy liczbowo rozdzielać ilu imigrantów ma przyjechać do którego kraju, to nie rozwiąże to problemu imigracji, wręcz będzie to zachęta, aby oni przyjeżdżali - mówiła. Zdaniem premier Kopacz lepszą formą byłaby pomoc tym krajom, z których pochodzi najwięcej uchodźców.

źródło: TVN24/x-news

Ewa Kopacz mówiła też o mającym się odbyć w grudniu szczycie klimatycznym w Paryżu. Przypomniała, że Unia Europejska narzuciła sobie bardzo ambitne cele, jeśli chodzi o redukcję emisji dwutlenku węgla: 40 procent redukcji emisji w latach 2020-2030. - Myślę, że się to uda jeśli chodzi o kraje europejskie, nie będzie żadnych niespodzianek - powiedziała.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Ewa Kopacz o redukcji emisji dwutlenku węgla (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Później Polskę na wspólnej konferencji prasowej reprezentował wicepremier Tomasz Siemoniak, który powiedział, że nasz kraj jest gotowy do solidarności w kwestii imigrantów, ale na zasadzie dobrowolności. Dodał, że propozycja Komisji Europejskiej budzi - jak się wyraził - fundamentalne wątpliwości wielu krajów unijnych. - Bardzo liczymy na to, że przyszłotygodniowe posiedzenie Rady Europejskiej przyniesie propozycje zgodne z duchem solidarności europejskiej, a jednocześnie wychodzące naprzeciw ogromnemu problemowi, jakim są uchodźcy" - powiedział Siemoniak. Podkreślił, że jak zauważył premier Węgier Viktor Orban, nie jest to tylko problem państw śródziemnomorskich.

Orban przekonywał, że trzeba odróżniać imigrantów politycznych od gospodarczych. Zaznaczył też, że narzucanie obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców jest sprzeczne z wartościami europejskimi.

REKLAMA

Również gospodarz spotkania, premier Słowacji Robert Fico mówił, że jego kraj nie zgodzi się na obligatoryjne kwoty przyjmowania uchodźców. Przekonywał też, że zasada dobrowolności jest zdecydowanie efektywniejsza. Premier Słowacji podsumował też roczne przewodnictwo jego kraju w Grupie Wyszehradzkiej.

Francois Hollande także opowiedział się za dobrowolnością przyjmowania imigrantów przez kraje Unii Europejskiej. Jego zdaniem, problem imigrantów należy rozwiązywać w krajach ich pochodzenia. Stwierdził, że wielu ludzi ucieka do Europy przed wojnami i dyktaturami. Inni szukają jednak lepszych warunków życia. Zdaniem prezydenta Francji, rozwiązaniem problemu może być pomoc dla krajów, w których żyją. - Dobrą metodą byłaby polityka rozumiana w sposób globalny, solidarność i zaangażowanie w problemy tych krajów - powiedział Hollande dodając, że przykładem takiego zaangażowania może być wolontariat. Zdaniem francuskiego prezydenta, pomoc Zachodu w rozwiązywaniu problemów państw Trzeciego Świata mogłaby ograniczyć napływ imigrantów.

Posłuchaj

Prezydent Francji Francois Hollande: Dobrą metodą byłaby polityka rozumiana w sposób globalny, solidarność i zaangażowanie w problemy tych krajów. Przykładem zaangażowania może być wolontariat (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Zaproponowane przez KE działania mają odciążyć kraje na południu UE, które przyjmują dziesiątki tysięcy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. KE chce, by pozostałe państwa Unii przejęły w ciągu dwóch lat 24 tys. imigrantów od Włochów oraz 16 tys. od Greków. Jeśli plan rozmieszczenia uchodźców nie zostanie zaakceptowany w czerwcu przez kwalifikowaną większość w Radzie UE, to nie ruszy od 1 lipca, jak planowała Komisja.

Premier Czech Bohuslav Sobotka ocenił, że obecność prezydenta Francji na szczycie V4, to dowód, że Grupa Wyszehradzka jest dla Europy znaczącym partnerem. Przypomniał, że jego kraj 1 lipca przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, i zaprezentował czekające zadania. Obok przyjmowania uchodźców z Afryki przez kraje unijne, wskazał na kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa energetycznego. W Bratysławie rozmawiano także o bezpieczeństwie regionalnym w kontekście Ukrainy i wyszehradzkiej współpracy obronnej.

Podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej i Francji mówiono też o sytuacji w Grecji. Premier Fico zaprezentował bardzo twarde stanowisko. - Poinformowaliśmy naszych partnerów, że zależy nam na pozostaniu Grecji w strefie euro, ale nie za wszelką cenę - oświadczył Fico. - Nie będziemy tolerować niewypełniania zobowiązań, co zagraża strefie euro.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Słowacji Robert Fico: Słowacja i Francja należą do strefy euro. Poinformowaliśmy naszych partnerów, że zależy nam na pozostaniu Grecji w strefie euro, ale nie za wszelką cenę. Nie będziemy tolerować niewypełniania zobowiązań, co zagraża strefie euro (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej