Sejm za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnika

"Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika" - taki zapis znalazł się w Ordynacji Podatkowej. Poprawkę w tej sprawie złożyło PSL. Opozycja zagłosowała "za".

2015-07-10, 17:18

Sejm za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnika
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: sejm.gov.pl

Posłuchaj

Waldemar Pawlak z PSL o zmianie ustawy Ordynacja Podatkowa/IAR
+
Dodaj do playlisty

Poprawka przywraca zasadę zapisaną pierwotnie w prezydenckim projekcie. Przeciwko takiej zmianie było Ministerstwo finansów, dlatego nie poparła jej Platforma Obywatelska, choć co do ogólnej zasady przyjętej w nowelizacji panowała zgoda.

Resort finansów tłumaczył, że podpierał się opiniami ekspertów podatkowych w tej sprawie. MF wskazywało na błędne brzmienie zapisu oraz to, że najważniejsza obecnie zasada w ordynacji, czyli zasada legalizmu, zapisana jest w 120 artykule. Co za tym idzie, żadna inna nie powinna stać wyżej.

Przed głosowaniem głos zabrał Wincenty Elsner z SLD, który zarzucił Platformie z mównicy, że ta nie chce wprowadzenia rewolucyjnych przepisów promujących podatnika. 

Z kolei Waldemar Pawlak z PSL zaznaczył, że w jego ocenie, zapis proponowany przez Komisję pozostanie, pomimo wprowadzenia poprawki. Jak mówił Pawlak, w poprawce powraca się do jednoznacznej propozycji prezydenta Komorowskiego. - Nie należy się obawiać podatników, bo oni kreują dochody, z których potem poborcy podatkowi, u nas zwanymi wdzięcznie urzędnikami skarbowymi, pobierają podatki. Więc bardzo ważne jest, żebyśmy dbali o podatników, bo jeśli podatnikom się będzie działo dobrze, to i państwo będzie w dobrym stanie - tłumaczył Pawlak.

REKLAMA

Za przyjęciem poprawki głosowało 242 posłów, a przeciw było 202. Dwie osoby wstrzymały się od głosu. Wprowadzenie do ordynacji podatkowej zapisu o rozstrzyganiu wątpliwości na rzecz podatnika jest jednym z pytań, na które Polacy mają odpowiadać we wrześniowym referendum.

Zmianami, które mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r., zajmie się teraz Senat. 

IAR/iz 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej