Rozbił się bombowiec strategiczny rosyjskich sił powietrznych. Są ofiary śmiertelne

Samolot Tu-95 spadł w niezamieszanym rejonie, około 80 kilometrów od Chabarowska. Dwie osoby z siedmioosobowej załogi nie żyją - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.

2015-07-14, 17:43

Rozbił się bombowiec strategiczny rosyjskich sił powietrznych. Są ofiary śmiertelne
Bombowiec Tu-95. W ostatnim czasie doszło do kilku katastrof rosyjskich maszyn. Foto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Posłuchaj

Rosjanie stracili bombowiec strategiczny Tu-95. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wg tego resortu ekipy ratunkowe zlokalizowały miejsca lądowania poszukiwanych dwóch członków załogi, mieli zginąć podczas lądowania.

Wcześniej informowano o odnalezieniu pięciu członków załogi, która wyskoczyła z samolotu ze spadochronami.

Ministerstwo Obrony Rosji zapewnia, że był to lot szkoleniowy i na pokładzie nie było amunicji. Jednocześnie poinformowano, że do czasu ustalenia przyczyny katastrofy wstrzymano loty wszystkich bombowców Tu-94MS.

Według wstępnych danych, które przytacza agencja TASS, podczas lotu w następstwie awarii przewodów paliwowych przestały pracować wszystkie cztery silniki.

REKLAMA

Kolejna katastrofa

Jak przypomniała agencja Interfax, to nie pierwsza katastrofa rosyjskiego samolotu wojskowego w ostatnich tygodniach. Rosyjscy dziennikarze odnotowali kilka podobnych przypadków.

6 lipca, chwilę po starcie z lotniska w Kraju Chabarowskim, rozbił się bombowiec Su-24. Samolot miał odbyć zaplanowany lot ćwiczebny i był wyposażony w pełny zestaw uzbrojenia. 4 lipca w Kraju Krasnodarskim spadł naddźwiękowy myśliwiec MiG-29.

Miesiąc wcześniej, 4 czerwca, taki sam MiG-29 rozbił się w czasie lotu szkoleniowego w pobliżu Astrachania. W tym samym dniu, na lotnisku wojskowym w obwodzie woroneskim, przewrócił się wielozadaniowy bombowiec Su-34, zaś cztery dni później, 8 czerwca, w obwodzie amurskim wypadkowi uległ Tu-95.

Tu-95 (oznaczenie zachodnie NATO "Bear") to strategiczny samolot bombowy, mogący przenosić do 16 pocisków manewrujących typu "Raduga", wyposażonych w głowice jądrowe. Stanowią one podstawowe wyposażenie Strategicznych Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA

IAR, PAP, kk, mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej