Jest wniosek sejmowej komisji o Trybunał Stanu dla Zbigniewa Ziobry
Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Wniosek był już u marszałek Sejmu, ale z powodu uchybień formalnych został odesłany ponownie do komisji.
2015-07-23, 16:14
Teraz, po ewentualnym przyjęciu sprawozdania przez marszałek Sejmu, do niej będzie należała decyzja, kiedy to sprawozdanie podda pod obrady Sejmu. Z kalendarza wynika, że może to się stać na początku września.
Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. Za postawieniem Ziobry przez TS opowiada się cały klub PO, SLD, koło Ruch Palikota oraz większość posłów PSL. Przeciwko jest PiS i Zjednoczona Prawica.
Za co Trybunał Stanu?
Wnioski o postawienie Ziobry, a także byłego premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przed Trybunałem Stanu klub PO. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów nie tylko z Platformy, ale też z Ruchu Palikota i SLD.
Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.
REKLAMA
Takie same zarzuty stawiane są Jarosławowi Kaczyńskiemu. Platforma złożyła wnioski o postawienie Ziobry oraz Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu w 2012 roku.
Zarówno Ziobro jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.
PAP/iz
REKLAMA