Dłużnicy alimentacyjni nie mogą spać spokojnie. Jest nowa ustawa
Likwidacja egzekucji administracyjnej i pozostawienie tylko egzekucji sądowej w stosunku do dłużników alimentacyjnych zakłada ustawa, którą uchwalił Sejm. Ma to usprawnić odzyskiwanie należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego
2015-07-24, 11:26
Ustawę poparło 398 posłów, nikt był przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmiany w niej zawarte dotyczą świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Świadczenia te wypłaca gmina, ale dłużnik zobowiązany jest je zwrócić.
Powiązany Artykuł
Obecnie egzekucję zobowiązań wypłaconych z funduszu alimentacyjnego prowadzi się dwutorowo - w trybie administracyjnym i sądowym. Nie skutkuje to jednak - jak podkreśla MPiPS - wzrostem wyegzekwowanych należności, a generuje znaczne koszty po stronie organu, który prowadzi egzekucję administracyjną (czyli urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej). Skuteczność postępowań wobec dłużników, za których alimenty płaci państwo, wynosiła w zeszłym roku niespełna 14 proc.
Wysokie koszty
Z danych MPiPS wynika, że w 2012 r. koszty poniesione przez gminy w celu wyegzekwowania długów w ramach postępowania administracyjnego przewyższyły kwotę odzyskanych należności. Efektywność egzekucji sądowej jest zdecydowanie wyższa - kwoty odzyskiwane przez komornika sądowego przewyższają kilkakrotnie (w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt razy) kwoty odzyskane przez gminę.
REKLAMA
Posłuchaj
Mec. Bartosz Bator o zasadach przyznawania alimentów (Cztery pory roku/Jedynka) 17:11
Dodaj do playlisty
Po wprowadzeniu zmian komornik będzie ściągał należności budżetu państwa na podstawie decyzji przyznającej osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego, przekazanej mu np. przez gminę.
Jak skutecznie ściągać alimenty?
Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni trafiają do wszystkich rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej. Jednak zdaniem środowisk walczących o skuteczniejszą ściągalność alimentów rozwiązanie obejmie tylko niewielką część dłużników.
REKLAMA
FILM: Raper DMX trafił do więzienia z powodu zaległości w płaceniu alimentów. Sąd wyliczył, że muzyk winien jest swemu dziecku 400 tysięcy dolarów.
CNN Newsource/x-news
pp/PAP
REKLAMA