Ewa Kopacz do policjantów: wśród was jest wielu bohaterów

Bezpiecznej służby, satysfakcji z pełnionej misji i poczucia dumy z policyjnego munduru życzyła premier funkcjonariuszom i cywilnym pracownikom policji, z okazji ich święta. Centralne obchody zorganizowano na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

2015-07-25, 15:28

Ewa Kopacz do policjantów: wśród was jest wielu bohaterów

Posłuchaj

Premier Ewa Kopacz dziękuje policjantom (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Bezpieczeństwo jest dziś jedną z najważniejszych wartości i filarem demokratycznego państwa. To wy jesteście jego gwarantem. Wszystkim, którzy przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, w święta i w wakacje pełnią swą służbę, z całego serca dziękuję. Życzę satysfakcji z pełnionej misji i bezpiecznej służby - powiedziała Ewa Kopacz do policjantów.

- Blisko 90 proc. badanych deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu swego zamieszkania. To najlepszy wynik w historii, który jest waszą zasługą. Na takie oceny pracujecie każdego dnia - oświadczyła premier. Jak podkreśliła, ciężka służba policjantów powinna być odpowiednio wynagradzana. - Dlatego od stycznia 2016 roku podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych - przypomniała szefowa rządu.

W swoim wystąpieniu Kopacz wspomniała st. asp. Marka Dziakowicza z Wałbrzycha - policjanta, który w czasie urlopu nad morzem uratował tonącego nastolatka, a sam zginął. - Odwaga i poświęcenie - te dwa słowa w takich chwilach nabierają szczególnego wymiaru. Choć nie pełnił tego dnia służby pokazał, że policjantem się jest, a nie bywa - wskazała, składając w imieniu państwa polskiego hołd rodzinie bohatera, który "do końca pozostał wierny rocie policyjnego ślubowania".

- Wiem, że wśród was jest wielu bohaterów, nawet jeśli pozostajecie czasem anonimowi, wielu z was niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy - oświadczyła premier swoje słowa adresując szczególnie do laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł". Kopacz przytoczyła niektóre historie. - Tak właśnie powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi. Jestem zaszczycona, że mogę wam osobiście pogratulować - dodała.


x-news.pl, TVN24

Komendant Główny Policji: bycie policjantem to przede wszystkim misja

- Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Realizowanie tych potrzeb i służba ludziom jest naszą misją - podkreślił Krzysztof Gajewski podczas sobotnich obchodów święta policji w Warszawie.

Komendant zaznaczył, że działania policji są wysoko oceniane przez społeczeństwo. Dodał, że wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości. - Tych wyników nie byłoby bez codziennej pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji - ocenił.

Szef policji zwrócił się do młodych policjantów, którzy w sobotę złożyli w Warszawie ślubowanie i rotę przysięgi policyjnej. - Pamiętajcie, że policyjny mundur to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Życzę Wam, żebyście zostali dobrymi policjantami - oznajmił.

Teresa Piotrowska: w ocenie policji trzeba stosować kryteria szczególne

- Nieustanna wojna, choć to czas pokoju. Nieustanna walka, choć to czas stabilnego rozwoju, nowych szans dla społeczeństwa. Nieustanna batalia, choć ulice na co dzień są spokojne, a wśród Polaków dominuje poczucie bezpieczeństwa. Zawsze w pierwszej linii, często z narażeniem życia i zdrowia, zawsze w imieniu obywateli i państwa. Taka jest służba w policji - powiedziała do policjantek i policjantów minister spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Podczas sobotnich uroczystości w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego Teresa Piotrowska podkreśliła, że to służba, która musi cechować się "profesjonalizmem, odpowiedzialnością, poczuciem misji i odwagą, a kiedy trzeba - najwyższym poświęceniem".

- Stoicie po stronie prawa, bezpieczeństwa i dobra, dlatego musicie się konfrontować z bezprawiem, niebezpieczeństwem i złem. Co to dla was oznacza? Działanie w ogromnym napięciu, w skrajnie trudnych sytuacjach. Kto tego nie doświadczył, nie może w pełni zrozumieć, co znaczy być policjantem. Dlatego w ocenach tej służby zawsze trzeba stosować kryteria, szczególne, adekwatne, sprawiedliwe i wielowymiarowe. Tego, niestety, zbyt często w publicznych osądach brakuje -  oceniła.

Podczas uroczystości Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał były komendant główny policji w latach 2013-2015 gen. insp. Marek Działoszyński, wyróżniony "za wybitne zasługi dla utrzymania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu" oraz mł. insp. Bogdan Ogrocki, komendant I komisariatu policji w Bielsku-Białej "za wybitne zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa". Jak poinformowano, do tej pory oddał honorowo 38 litrów krwi.

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał sierż. szt. Artur Gudaniec, który wyratował z pożaru mężczyznę - z narażeniem własnego życia, a Złoty Krzyż Zasługi zasługi insp. Antoni Stramek - komendant komisariatu miejskiego w Toruniu, zaangażowany w akcję honorowego dawstwa szpiku kostnego.

Medale za zasługi dla policji otrzymały także osoby, które z nią na co dzień współpracują, m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak, działacz sportowy Andrzej Strejlau, prokurator apelacyjny w Warszawie Dariusz Korneluk czy zastępca GIODO Andrzej Lewiński.

***

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy prawie 100 tys. policjantów i policjantek.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej