Najważniejsze gazety w USA wspominają Jana Kulczyka
Jan Kulczyk nie bał się podejmować ryzykownych decyzji i miał wyjątkową biznesową wyobraźnię - tak o polskim biznesmenie napisał "New York Times".
2015-07-30, 09:50
Posłuchaj
Zmarłego Jana Kulczyka wspominają najważniejsze gazety w Stanach Zjednoczonych. Relacja z Chicago Jana Pachlowskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Gazeta przypomina także, że Polak był znany ze swojej działalności filantropijnej. Jako przykład podaje przekazanie przez biznesmena 20 milionów złotych na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich. Jan Kulczyk promował otwarcie tej instytucji w 2012 roku w Nowym Jorku w środowiskach żydowskich USA.
Udzielał wówczas również wielu wywiadów zarówno mediom polonijnym, jak i amerykańskiej prasie, opowiadając o projekcie, w który mocno się włączył.
"The Wall Street Journal" podkreśla, że Kulczyk odegrał dużą rolę w czasie transformacji, i że potrafił prowadzić prywatne interesy w socjalistycznym kraju pod rządami komunistów
O Polaku wspominały także stacje TV, np. ABC czy agencja Reuters.
REKLAMA
W polskojęzycznych mediach w USA wiadomość o niespodziewanej śmierci biznesmena znalazła się w głównych w serwisach informacyjnych.
Jan Kulczyk zmiarł w nocy ze środy na czwartek w wyniku powikłań pooperacyjnych. Miał 65 lat.
Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.
W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.
REKLAMA
Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.
Był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Agencja TVN24/x-news
Kulczyk był przedsiębiorcą działającym w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.
REKLAMA
Współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu, przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Był prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Od 2006 r. zasiadał w Radzie Dyrektorów Green Cross International, a od 2007 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady.
W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, think tank promujący osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. zainicjował Radę Polskich Inwestorów w Afryce. Był członkiem elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council.
Według najnowszej listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest kilka spółek należących do Kulczyk Investments: Ciech, Polenergia, Serinus oraz Pekaes.
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA