95. rocznica Bitwy Warszawskiej. "Siła roku 1920 trwała w kolejnych pokoleniach"

To mają być szczególne obchody upamiętniające zwycięską dla Polski Bitwę Warszawską. W Ossowie w 95. rocznicę zwycięstwa nad Armią Czerwoną o 10.00 modlitwą przy Krzyżu Pamięci księdza Ignacego Skorupki rozpoczęły się uroczystości w hołdzie bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

2015-08-15, 12:29

95. rocznica Bitwy Warszawskiej. "Siła roku 1920 trwała w kolejnych pokoleniach"
Stanowisko karabinu maszynowego Colt-Browning wz. 1895. Polska pozycja pod Miłosną, wieś Janki, sierpień 1920 r.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj

Obchody 95. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

<<<"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska>>>

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, gminy w której leży Ossów, podkreśla, że w tym roku uroczystości mają charakter wyjątkowy. Chodzi o pokazanie nie tylko "Cudu nad Wisłą" i lokalne świętowanie ale uświadomienie całej Polsce, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej jest dobrem ogólnonarodowym.

Jeden z organizatorów uroczystości, dyrektor planowanego muzeum Bitwy Warszawskiej Maksym Gołoś wyjaśnia, że ideą tegorocznych uroczystości jest ukazanie ciągłości tradycji wojskowych. Organizatorzy chcą pokazać, że "siła roku 1920 trwała w kolejnych pokoleniach Polaków, że pierwsze zwycięstwo nad komunizmem inspirowało kolejne pokolenia.

Najważniejszymi wydarzeniami obchodów będą Apel Poległych oraz rekonstrukcja bitwy. Weźmie w niej udział około 100 rekonstruktorów, będzie kawaleria na koniach, obroń z epoki i efekty pirotechniczne.

REKLAMA

youtube.com/Życie Powiatu Wołomińskiego

Podczas uroczystości będzie również prezentowany historyczny oraz współczesny sprzęt Wojska Polskiego.

A po południu o 17.00 prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom wojny polsko -bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej w Radzyminie.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

REKLAMA

Przełom w walkach, a tym samym - w wojnie polsko-bolszewickiej, nastąpił 15 sierpnia 1920, gdy armia polska pokonała wojska generała Michaiła Tuchaczewskiego atakujące stolicę.

W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: około 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

WIĘCEJ NA TEMAT WOJNY 1920 ROKU W SERWISIE RADIA WOLNOŚCI. WSPOMNIENIA OFICERÓW I ZWYKŁYCH ŻOŁNIERZY ORAZ OCENY HISTORYKÓW I POLITYKÓW >>>

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej