Matura poprawkowa 2015. Uczniowie: pytania łatwiejsze niż w maju

We wtorek uczniowie przystąpili do egzaminów pisemnych zorganizowanych w ramach maturalnej sesji poprawkowej. Najwięcej osób poprawiało matematykę.

2015-08-25, 14:11

Matura poprawkowa 2015. Uczniowie: pytania łatwiejsze niż w maju
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Uczniowie jednego z warszawskich liceów w rozmowie z reporterem Informacyjnej Agencji Radiowej zgodnie stwierdzili, że zadania, z którymi musieli się zmierzyć na poprawce były łatwiejsze od tych, które dostali w maju, w pierwszym terminie, dlatego spodziewają się dobrych wyników.

Posłuchaj

Uczniowie o pytaniach na egzaminie (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty


Maturalna sesja poprawkowa

W poniedziałek rozpoczęła się sesja poprawkowa matury. Na wtorek zaplanowano egzaminy pisemne. W trakcie pozostałych dni uczniowie będą poprawiać egzaminy ustne. Deklaracje przystąpienia do poprawek złożyło ok. 76,5 tys. osób.

Wśród poprawkowiczów są tegoroczni maturzyści oraz osoby, które oblały egzamin w ciągu ostatnich pięciu lat. Do poprawki w sierpniu ma prawo abiturient, który nie zdał jednego z egzaminów obowiązkowych.

Matematyka najpopularniejsza

Najwięcej zdających zadeklarowało chęć przystąpienia do pisemnego egzaminu maturalnego z matematyki. Takich osób jest ponad 67 tys. 23,5 tys. to abiturienci, którzy w tym roku zdawali maturę w nowej formule, a 43,5 tys. w starej formule.

Do poprawkowego egzaminu pisemnego z języka polskiego ma przystąpić 1195 abiturientów. 739 - zdawać będzie zgodnie z nową formułą, 456 - w starej.

Matura z języka polskiego - poziom podstawowy - pytania>>>

Matura 2015. Język polski (poziom podstawowy) - arkusze>>>


Wśród egzaminów pisemnych z języków obcych najwięcej poprawek będzie zdawanych z języka angielskiego. Chęć poprawy niezdanego egzaminu zadeklarowało z tego przedmiotu 4301 abiturientów (744 - w nowej formule, 3557 - w starej).

Poprawkę pisemną z niemieckiego ma zdawać 335 maturzystów (17 - w nowej formule, 318 - w starej), z rosyjskiego - 93 maturzystów (21 - w nowej formule, 72 - w starej), z francuskiego - 5 maturzystów (jedna osoba w nowej formule, 4 w starej), z hiszpańskiego - 2 maturzystów (obie osoby w nowej formule).

Łącznie - jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - chęć zdawania poprawkowego egzaminu pisemnego w sierpniu zadeklarowało blisko 73 tys. abiturientów, a egzaminu ustnego ok. 3,5 tys. maturzystów.

Matura 2015: matematyka poziom podstawowy - opinie uczniów i pytania>>>

REKLAMA

Matura 2015: matematyka poziom podstawowy - arkusze>>>

Do poprawki głównie angielski

Wśród zdających egzamin ustny najwięcej ma być poprawiających ocenę z języka angielskiego - 2034 osoby (547 - w nowej formule, 1487 - w starej).

Deklaracje chęci poprawy w sierpniu niezdanego egzaminu ustnego z polskiego złożyło 1171 osób (734 - w nowej formule, 437 - w starej), z niemieckiego - 293 (55 w nowej formule, 238 - w starej), z rosyjskiego - 10 (2 w nowej formule, 8 - w starej), z hiszpańskiego - 6 (3 w nowej formule, 3 - w starej), francuskiego - 2 (obie osoby w starej formule), z włoskiego - jedna osoba (w nowej formule).

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych pod koniec czerwca (obejmujących tylko sesję maturalną majową, bez dodatkowej czerwcowej) świadectwo dojrzałości uzyskało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 19 proc. abiturientów, którzy nie zdali matury ma prawo do poprawki w sierpniu.

Egzamin maturalny w dwóch formułach


W tym roku egzamin maturalny przeprowadzany był w dwóch formułach - w nowej zdawali go tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących (maturę zdało 80 proc. z nich, 15 proc. ma prawo do poprawki), a w starej tegoroczni absolwenci techników (maturę zdało 64 proc., prawo do poprawki ma 25 proc.) oraz absolwenci z poprzednich lat poprawiające swoje wyniki.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Maturzyści - tegoroczni absolwenci z liceów ogólnokształcących - musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów (egzaminy te zdawane były tylko na jednym poziomie - rozszerzonym).

Z kolei tegoroczni abiturienci z techników - mogli, ale nie musieli, przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Maksymalnie mogą zaś przystąpić do sześciu takich egzaminów (mogli też wybrać poziom: podstawowy lub rozszerzony).

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego - wyniki z egzaminów z tych przedmiotów służą rekrutacji na studia.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej