Wystawa "Jan Karski. Misja dla ludzkości". Historia bohatera
Najważniejsze momenty z życia Jana Karskiego można zobaczyć w stolicy w Żydowskim Instytucie Historycznym przy ul. Tłomackie 3/5 na wystawie prezentowanej w ramach Festiwalu "Warszawa Singera". Ekspozycja przedstawia polskiego kuriera jako zwykłego człowieka, który bohaterem został niejako przy okazji.
2015-08-25, 14:45
Posłuchaj
Ekspozycja "Jan Karski. Misja dla ludzkości” przedstawia unikatowy materiał ikonograficzny - zdjęcia, dokumenty, dyplomy i odznaczenia, w zestawieniu z wypowiedziami sławnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego , pochodzącymi z jego książek, pism, wystąpień publicznych i rejestracji filmowych.
Jan Karski - serwis specjalny >>>
- Mój pomysł polegał na tym, żeby pokazać obraz, pokazać bohatera, ale jednocześnie, żeby on sam opowiedział o sobie. Karski dużo o sobie napisał, więc można te obrazy skoordynować z jego wypowiedziami - tłumaczy Maciej Sadowski, autor wystawy i albumu "Jan Karski. Fotobiografia".
Fotograf dodaje, że poprzez zdjęcia starał się pokazać Karskiego jako zwykłego człowieka, który przy okazji był bohaterem. Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografie z dzieciństwa Karskiego, kiedy był harcerzem, emisariuszem, ze ślubu z Polą Nireńską w Waszyngtonie i a także ze spotkań Karskiego z Jerzym Giedroyciem w Paryżu czy z rozmów z Jackiem Kuroniem i Markiem Edelmanem w Polsce.
REKLAMA
Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) określany jest przez środowiska żydowskie jako człowiek, który "chciał zatrzymać Holokaust". Jest Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i honorowym obywatelem Izraela. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo".
IAR/fc
REKLAMA