Wystawa "Jan Karski. Misja dla ludzkości". Historia bohatera

Najważniejsze momenty z życia Jana Karskiego można zobaczyć w stolicy w Żydowskim Instytucie Historycznym przy ul. Tłomackie 3/5 na wystawie prezentowanej w ramach Festiwalu "Warszawa Singera". Ekspozycja przedstawia polskiego kuriera jako zwykłego człowieka, który bohaterem został niejako przy okazji.

2015-08-25, 14:45

Wystawa "Jan Karski. Misja dla ludzkości". Historia bohatera
Jan Karski informował aliantów o eksterminacji Żydów. Foto: mat. promocyjne / Żydowski Instytut Historyczn

Posłuchaj

Maciej Sadowski, autor wystawy o pomyśle na prezentację historii Jana Karskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ekspozycja "Jan Karski. Misja dla ludzkości” przedstawia unikatowy materiał ikonograficzny - zdjęcia, dokumenty, dyplomy i odznaczenia, w zestawieniu z wypowiedziami sławnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego , pochodzącymi z jego książek, pism, wystąpień publicznych i rejestracji filmowych.

Jan Karski - serwis specjalny >>>

- Mój pomysł polegał na tym, żeby pokazać obraz, pokazać bohatera, ale jednocześnie, żeby on sam opowiedział o sobie. Karski dużo o sobie napisał, więc można te obrazy skoordynować z jego wypowiedziami - tłumaczy Maciej Sadowski, autor wystawy i albumu "Jan Karski. Fotobiografia".


Czytaj dalej
Jan Karski: ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust

Fotograf dodaje, że poprzez zdjęcia starał się pokazać Karskiego jako zwykłego człowieka, który przy okazji był bohaterem. Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografie z dzieciństwa Karskiego, kiedy był harcerzem, emisariuszem, ze ślubu z Polą Nireńską w Waszyngtonie i a także ze spotkań Karskiego z Jerzym Giedroyciem w Paryżu czy z rozmów z Jackiem Kuroniem i Markiem Edelmanem w Polsce.

REKLAMA

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) określany jest przez środowiska żydowskie jako człowiek, który "chciał zatrzymać Holokaust". Jest Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i honorowym obywatelem Izraela. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo".

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej