Prezydent już w Niemczech. Druga zagraniczna wizyta Andrzeja Dudy
W piątek po południu w Berlinie zakończyło się spotkanie prezydentów Polski i Niemiec: Andrzeja Dudy i Joachima Gaucka. Trwa konferencja prasowa prezydentów.
2015-08-28, 13:05
Posłuchaj
Andrzej Duda w "Die Welt": trzeba myśleć o tym, co po Mińsku. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Ceremonia powitania pary prezydenckiej w Pałacu Bellevue odbyła się w asyście wojskowej kompanii reprezentacyjnej.
Polski prezydent będzie rozmawiał także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Od razu po przylocie Andrzej Duda spotkał się natomiast z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.
- Będę rozmawiał o tym, jak skutecznie doprowadzić do tego, żeby na Ukrainie został uzyskany trwały pokój - mówił w środę prezydent, zapowiadając, że w Berlinie chce też poruszyć temat gwarancji bezpieczeństwa Polski w ramach NATO. - Będę rozmawiał o tym, żeby kontynuować działanie NATO, które zostało rozpoczęte w Newport, ale prowadzące do trwałego rozszerzenia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszych terenach - zaznaczył Andrzej Duda w TVP Info.
Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego częścią rozmów zapewne będą kwestie bieżącej polityki europejskiej, w tym dotyczące imigrantów.
REKLAMA
- To dziś bardzo gorący temat w Niemczech, dotyczy całej Europy i oznacza dla nas wyzwanie zajęcia stanowiska w tej sprawie. Chociaż sprawa imigracji leży w pierwszym rzędzie w rękach rządu, to oczywiście wymiana opinii na ten temat na pewno będzie miała miejsce - powiedział Szczerski.
W trakcie jednodniowej wizyty Andrzej Duda spotka się też z przedstawicielami Polonii, a także odwiedzi wnuczki polskiego posła do parlamentu pruskiego Jana Baczewskiego. - Był on założycielem Związku Polaków w Niemczech. To bardzo ważny sygnał mówiący o znaczeniu uznania pełnego praw Polaków w Niemczech - podkreślił Szczerski.
Prezydentowi towarzyszy żona Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama spotka się z dyrektorem oraz pracownikami Sopie-Scholl Schule. To szkoła ogólnokształcąca o profilu europejskim należąca do UNESCO. Żona prezydenta była uczennicą Sopie-Scholl Schule.
To druga zagraniczna wizyta Andrzeja Dudy. W pierwszą prezydent udał się do Estonii.
REKLAMA
Prof. R. Kuźniar: zmiana tonu prezydenta Dudy w stosunku do Niemiec miłym zaskoczeniem
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
mr
REKLAMA