Powstanie stały system rozdzielania uchodźców między kraje UE?

- Komisja Europejska zaproponuje w przyszłym tygodniu ustanowienie w Unii Europejskiej stałego mechanizmu, który pozwoliłby na rozdzielanie uchodźców między państwa członkowskie w sytuacjach kryzysu migracyjnego - poinformowała rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

2015-09-02, 16:31

Powstanie stały system rozdzielania uchodźców między kraje UE?

Jak przypomniała Natasha Bertaud, już w maju Komisja Europejska zaproponowała nadzwyczajny i jednorazowy program relokacji w Unii Europejskiej 40 tys. uchodźców, którzy docierają od wiosny do Włoch i Grecji przez Morze Śródziemne. Jednocześnie KE zapowiedziała wówczas, że do końca bieżącego roku przygotuje propozycję ustanowienia w UE stałego kryzysowego mechanizmu dystrybucji uchodźców, napływających do jednego bądź kilku państw Wspólnoty pomiędzy pozostałe kraje.

- Przyspieszamy prace nad tą propozycją. Chodzi o bardziej trwały system, który będzie mógł być zastosowany automatycznie w przypadku każdego kryzysu i dla każdego kraju członkowskiego - powiedziała rzeczniczka KE. Dodała, że system ten pozwoli na rozdzielenie między kraje Unii części uchodźców, przyjmowanych przez jeden lub kilka państw według "sprawiedliwego klucza dystrybucji".

Więcej szczegółów na temat tych planów przedstawić ma w przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który wygłosi doroczne przemówienie o stanie Unii Europejskiej. Propozycję przedyskutują 14 września unijni ministrowie spraw wewnętrznych, na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli, które będzie poświęcone rozwiązaniu problemów, związanych z falą uchodźców i imigrantów napływających do Europy.

Z zapowiedzi KE wynika, że propozycja będzie zawierać przypisane do poszczególnych krajów kwoty uchodźców, których państwa te miałyby przyjąć w kryzysowej sytuacji. Jak na razie na takie rozwiązanie nie ma zgody wszystkich państw Wspólnoty. Przeciw są m.in. Polska i pozostałe kraje Europy Środkowej i Wschodniej. W Unii narasta jednak presja na te państwa, by wzięły one na siebie część ciężarów związanych z rozwiązywaniem kryzysu migracyjnego.

Decyzja w sprawie ustanowienia mechanizmu relokacji uchodźców podjęta zostanie kwalifikowaną większością głosów w Radzie Unii Europejskiej.

***

Kraje Unii Europejskiej zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

Jak podała we wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM), ponad 350 tys. uchodźców i migrantów przybyło do Europy przez Morze Śródziemne od stycznia. Ok. 235 tys. ludzi dotarło do Grecji, a ok. 115 tys. do Włoch. Ponad 2 tys. uchodźców przybyły do Hiszpanii, a ok. 100 na Maltę. Co najmniej 2643 osoby poniosły śmierć w drodze.

W całym ubiegłym roku drogą morską do Europy dotarło ok. 219 tys. osób.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej