Reforma papieża Franciszka. Nowe zasady uznawania nieważności małżeństw kościelnych

2015-09-08, 21:45

Reforma papieża Franciszka. Nowe zasady uznawania nieważności małżeństw kościelnych
Franciszek chce przyśpieszenia orzekania nieważności małżeństwa kościelnego . Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek zgodnie z zapowiedziami nakazał uproszczenie procesu kanonicznego dotyczącego orzekania nieważności małżeństwa. W wydanych we wtorek dokumentach wprowadzono zasadę szybkiego postępowania w takich przypadkach, jak brak wiary i aborcja.

Posłuchaj

Uproszczenie i przyspieszenie procedury orzekania nieważności małżeństwa przez trybunały kościelne wprowadza reforma przeprowadzona przez papieża Franciszka. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu/IAR
+
Dodaj do playlisty

Obecna reforma Franciszka zmienia zasady, które obowiązywały przez trzy wieki, od czasów papieża Benedykta XIV - podkreślono na konferencji prasowej w Watykanie.

Jedną z największych nowości zawartych w dokumencie jest właśnie tzw. szybki proces w sprawach, w których istnieją ewidentne przesłanki do orzeczenia nieważności małżeństwa. Wśród nich są m.in.: krótkie pożycie małżeńskie, pozostawanie w związku pozamałżeńskim w chwili zawarcia małżeństwa lub zaraz potem, zatajenie bezpłodności, poważnej choroby zakaźnej bądź faktu posiadania dzieci zrodzonych z poprzedniego związku albo pobytu w więzieniu. Kolejne powody to przemoc fizyczna i niepoczytalność potwierdzona orzeczeniem lekarskim.

W takich przypadkach orzeczenie nieważności małżeństwa będzie można uzyskać w ciągu 45 dni.

Decyzje bez zgody sądów kościelnych

Zgodnie z decyzją papieża, dla stwierdzenia nieważności małżeństwa nie będzie już wymagane zgodne orzeczenie sądów kościelnych dwóch instancji. Zniesiony został nakaz apelacji od pierwszego orzeczenia; od tej pory będzie ono wystarczające.

Chodzi o to, jak napisał Franciszek, aby z powodu opóźniania wydania orzeczenia czekający na nie wierni nie byli "gnębieni przez mroki wątpliwości”.

Papież podkreślił, że przyspieszone postępowanie mogłoby zagrozić zasadzie nierozerwalności małżeństwa i dlatego polecił, aby sędzią w takich sprawach był sam biskup, który "mocą swego urzędu duszpasterskiego daje większą gwarancję jedności katolickiej w wierze i dyscyplinie”.

O ile to możliwe, postępowania takie powinny być bezpłatne – nakazał papież, dodając, że w niektórych uzasadnionych przypadkach konieczne jest wynagrodzenie dla pracowników trybunałów.

Franciszek postanowił też, że w przypadku, gdy małżeństwo nie zostało skonsumowane, niepotrzebny jest proces, by stwierdzić jego nieważność.

CNN Newsource/x-news

Watykan przyznaje, że prawo kościelne z uwagą śledzi zmiany cywilnego prawa rodzinnego, do którego musi się dostosować. W czasie konferencji, na której prezentowana była reforma Franciszka podano przykład adopcji dzieci przez pary homoseksualne i problem ich chrztu w Kościele katolickim. Obserwatorzy zwracają uwagę, że na ogłoszenie reformy papież Franciszek zdecydował się przed drugim synodem na temat rodziny, który odbędzie już w przyszłym miesiącu.

PAP/IAR/iz

Polecane

Wróć do strony głównej