Największe grupy w Parlamencie Europejskim poparły plan Junckera w sprawie uchodźców

Parlament Europejski poparł w niewiążącej prawnie rezolucji plan walki z kryzysem migracyjnym, przygotowany przez Komisję Europejską. Plan, przedstawiony w środę w Parlamencie przez przewodniczącego Komisji, Jeana-Claude'a Junckera, przewiduje przyjęcie przez Unię Europejską 160 tysięcy imigrantów i utworzenie stałego mechanizmu rozdziału ich między państwa członkowskie.

2015-09-10, 15:19

Największe grupy w Parlamencie Europejskim poparły plan Junckera w sprawie uchodźców

Posłuchaj

Największe grupy w PE chcą solidarności w sprawie uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Plan poparła zdecydowana większość deputowanych. Zgodnie z propozycją Junckera, do Polski miałoby przybyć 9 tysięcy 287 osób. Wcześniej nasz kraj zadeklarował gotowość zapewnienia pobytu przeszło dwóm tysiącom imigrantów. Najwięcej, bo 31 tysięcy 443 przybyszów, miałoby trafić do Niemiec. Kolejne miejsca zajmują: Francja - 24 tysiące 31 imigrantów, i Hiszpania - 14 tysięcy 931 osób. Najmniej, bo 133 imigrantów, ma trafić na Maltę.

Za przyjęciem planu Junckera głosowało 432 europosłów, przeciwnych było 143, a 57 wstrzymało się od głosu. O pakiecie propozycji Komisji w poniedziałek będą rozmawiać unijni ministrowie spraw wewnętrznych i to oni w pierwszej kolejności zadecydują o ewentualnym przyjęciu ustalonych kwot.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200
Imigranci w Europie


"Parlament z zadowoleniem przyjmuje inicjatywy Komisji w zakresie relokacji i przesiedlania, w tym nową inicjatywę dotyczącą sytuacji nadzwyczajnych, obejmującą Grecję, Włochy i Węgry, a polegającą na relokacji zwiększonej liczby osób ubiegających się o azyl, które potrzebują ochrony międzynarodowej" - czytamy w rezolucji. Ponadto europarlament "popiera zapowiedziane przez Komisję stworzenie stałego mechanizmu relokacji, który byłby uruchamiany w sytuacjach nadzwyczajnych i uwzględniałby liczbę uchodźców przebywających w danym państwie członkowskim".

PE potępia nastroje antymigracyjne

Parlament zadeklarował, że jest przygotowany do zajęcia się sprawą nowego systemu relokacji w ramach przyspieszonej procedury. Wyraził zamiar "poparcia wszelkich innych działań zaproponowanych równolegle przez Komisję, aby dopilnować, by państwa członkowskie nie opóźniały stałego systemu relokacji". Europosłowie przypomnieli Radzie, w której reprezentowane są państwa członkowskie, że "stanowczo" opowiadają się za wiążącym mechanizmem relokacji, który w jak największym stopniu powinien uwzględniać preferencje uchodźców.
"PE z żalem zauważa, że przywódcy niektórych państw członkowskich oraz partie skrajnie prawicowe wykorzystują obecną sytuację do podsycania nastrojów antymigracyjnych, a winą za kryzys obarczają UE" - podkreślono.

REKLAMA

Zmiany w rozmieszczaniu uchodźców

Eurodeputowani wezwali Komisję do zmiany obowiązującego rozporządzenia dublińskiego, które przewiduje, że uchodźca szukający azylu powinien pozostać w pierwszym kraju UE, do którego przybędzie. Zamiast tego PE chce wiążącego systemu rozmieszczania osób ubiegających się o azyl w 28 państwach członkowskich, na podstawie sprawiedliwego, obowiązkowego klucza przydziału.
W rezolucji znalazł się też apel do Komisji oraz wysokiej przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Federiki Mogherini o zwołanie międzynarodowej konferencji poświęconej kryzysowi związanemu z uchodźcami, w której wzięłyby udział m.in. UE, państwa unijne, agencje powiązane z ONZ, USA, właściwe międzynarodowe organizacje pozarządowe i kraje arabskie, w celu opracowania globalnej strategii humanitarnej.

STORYFUL/x-news

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej