20 tysięcy nowych imigrantów w Grecji. Kryzys się pogłębia
Do Europy przybywają wciąż tysiące imigrantów. Od poniedziałku na grecką wyspę Lesbos przybyło 22 i pół tysiąca osób - poinformowała tamtejsza policja. O rekordowej liczbie uchodźców na granicy z Węgrami donosi Serbia.
2015-09-11, 07:40
Posłuchaj
Władze musiały stworzyć na Lesbos nadzwyczajne centrum rejestracji przybywających, ponieważ liczba osób rosła w tak szybkim tempie, że urzędnicy nie dawali sobie rady.
Na Lesbos, gdzie mieszka około 85 tysięcy ludzi, przybyło od początku rok ponad sto tysięcy imigrantów. Wyspa zamieniła się w wielkie obozowisko. Dochodzi do starć uchodźców z siłami bezpieczeństwa. Władze próbują rozładowywać sytuację zabierając imigrantów promami z wyspy.
Europejskie episkopaty wsparły plan Junckera
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Imigranci w Europie
Episkopaty krajów członkowskich UE poparły plan przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w sprawie obowiązkowego rozmieszczenia uchodźców we wszystkich państwach unijnych.
O ich stanowisku pisze dziennik "L'Osservatore Romano". Plan KE przewiduje rozdzielenie między państwa Unii 160 tysięcy uchodźców według ustalonych kwot oraz przyjęcie w UE stałego mechanizmu relokacji.
"L'Osservatore Romano" w swym piątkowym wydaniu pisze o stanowisku przyjętym przez Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE). W artykule "Wspólne wyzwanie" watykański dziennik przytacza zasadnicze punkty oświadczenia, którego sygnatariusze zapytali: "Czyż Unia Europejska nie została zbudowana na solidarności Europejczyków?".
W Pradze spotkanie w sprawie kwot
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna spotka się w piątek w Pradze z ministrami spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Luksemburga. Szefowie resortów będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym.
REKLAMA
Rozmowy będą nawiązaniem do ubiegłotygodniowego spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej, które również odbyło się w Pradze. Tym razem ministrowie spraw zagranicznych skupią się na opracowaniu ogłoszonych wtedy wniosków. Jednocześnie z wewnętrznymi ustaleniami grupy zostaną zapoznani przedstawiciele Niemiec i Luksemburga.
Tydzień temu premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier stanowczo sprzeciwili się pomysłowi kwot, czyli odgórnego rozdzielania imigrantów między wszystkie kraje Unii Europejskiej.
W czwartek Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej mówiącą o tym, że 160 tysięcy uchodźców ma zostać rozdzielonych według ustalonych kwot. Według tego podziału Polska musiałaby przyjąć prawie 12 tysięcy osób.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
(Imigranci na autostradzie w Danii. Źródło: RUPTLY/x-news)
(Wieczorne incydenty w Roszke. Źr. RUPLTY/x-news)
REKLAMA
REKLAMA