Szef MSZ Czech: państwa Grupy Wyszehradzkiej odrzucają kwoty imigrantów
Państwa Grupy Wyszehradzkiej odrzucają kwoty imigrantów - poinformował szef czeskiego MSZ Lubomir Zaoralek. Szef MSZ Grzegorz Schetyna powiedział, że nie można dopuścić do podziału w Unii Europejskiej.
2015-09-11, 15:40
Posłuchaj
Grzegorz Schetyna w Pradze o sprawie uchodźców (IAR)
Dodaj do playlisty
Wyzwania stojące przez Unią Europejską w związku z napływem emigrantów były głównym tematem piątkowych rozmów szefów dyplomacji Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec i Luksemburga, który sprawuje obecnie prezydencję w Radzie UE.
Grzegorz Schetyna: nie dopuścimy do podziału UE
Brak solidarności w sprawie pomocy uchodźcom grozi powstaniem Europy dwóch prędkości. Taką wizję przedstawił w Pradze Grzegorz Schetyna. Według szefa MSZ, istnieje niebezpieczeństwo podziału Europy na kraje, które pomagają uchodźcom i na te, które nie chcą się w to angażować.
- To sprawdzian i wyzwanie, czy dojdzie do podziału na Europę dwóch prędkości: wschodnią i zachodnią, pomagającą uchodćom i nie pomagającą - mówił polityk PO.
Jak podkreślił minister Schetyna, wszyscy uczestnicy spotkania uznali, że Europa musi bardziej dbać o własne bezpieczeństwo.
REKLAMA
- W związku z tym potrzebne jest powołanie skutecznej służby granicznej, pilnującej granic strefy Schengen. Niezbędne jest wzmocnienie Frontexu - unijnych służb granicznych oraz ośrodków rejestracji nielegalnych uchodźców. Decyzje w tej kwestii muszą zapaść jak najszybciej, bo to najbardziej skuteczna metoda ograniczenia napływi nowych imigrantów - uważa szef MSZ.
Powiązany Artykuł

Imigranci w Europie
Węgry: do końca roku możemy spodziewać się pół miliona uchodźców
Węgry spodziewają się, że liczba uchodźców w tym kraju może do końca roku wzrosnąć do 400-500 tysięcy - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na spotkaniu w Pradze szefów dyplomacji krajów V4, poświęconym kryzysowi migracyjnemu.
Władze węgierskie proponują zorganizowanie wspólnej konferencji państw UE z krajami bałkańskimi w sprawie migrantów.
Grupa Wyszehradzka wypowiedziała się już wcześniej przeciwko rozdzielaniu napływających do Europy uchodźców między państwa UE według obligatoryjnych kwot. W oświadczeniu po spotkaniu 4 września szefów rządów kraje V4 - Czechy, Polska, Słowacja i Węgry - podkreśliły, że należy zachować "dobrowolną naturę środków solidarnościowych UE".
REKLAMA
Będzie nadzwyczajny szczyt UE?
W czwartek Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej mówiącą o tym, że 160 tysięcy uchodźców ma zostać rozdzielonych według ustalonych kwot. Polska musiałaby przyjąć prawie 12 tysięcy osób.
Szef Rady Europejskiej nie wykluczył zorganizowania nadzwyczajnego szczytu w sprawie kryzysu migracyjnego. Donald Tusk zapowiedział, że zwoła takie spotkanie, jeżeli w poniedziałek ministrowie spraw wewnętrznych nie osiągną porozumienia w sprawie przyjęcia przez kraje Wspólnoty 160 tysięcy uchodźców.
Źródło: STORYFUL/x-news
mr
REKLAMA
REKLAMA