Papież: istnieje groźba przeniknięcia terrorystów z falą imigracji
Papież Franciszek powiedział w wywiadzie dla portugalskiego radia, że istnieje groźba, że wraz z falą imigrantów do Europy mogą przeniknąć także grupy terrorystyczne. Podkreślił, że również Rzym nie jest wolny od zagrożenia ze strony terrorystów.
2015-09-14, 17:50
Posłuchaj
Franciszek zapytany przez dziennikarkę katolickiej rozgłośni Radio Renascenca o to, czy wyzwanie, jakim jest przyjęcie uchodźców, może być korzystne dla Europy i czy "budzi się" ona, zmieniając kurs, odparł: "Tak może być. To prawda".
- Rozumiem, że obecnie warunki bezpieczeństwa granic nie są takie, jak kiedyś. Prawdą jest, że zaledwie 400 kilometrów od Sycylii znajduje się niebywale okrutna grupa terrorystyczna. A więc jest niebezpieczeństwo infiltracji, to prawda - oświadczył papież w nadanym w poniedziałek wywiadzie.
"Gdy przybywa uchodźca, musimy go przyjąć"
Na uwagę dziennikarki przyznał jej następnie rację, że grupa ta może też dotrzeć do Rzymu. - Nikt nie powiedział, że Rzym będzie wolny od takiego zagrożenia. Ale można podjąć środki zapobiegawcze - dodał Franciszek.
Stwierdził też: "Oczywiście, gdy przybywa uchodźca, mimo wszystkich tych kroków zapobiegawczych związanych z bezpieczeństwem, musimy go przyjąć, bo takie jest biblijne przykazanie".
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Imigranci w Europie
Wyraził opinię, że obecny napływ uchodźców szlakiem przez Bałkany to tylko "wierzchołek góry lodowej". Wśród przyczyn wielkiej migracji wymienił wojny, głód, ale także niesprawiedliwy system gospodarczy.
Papież mówił także o swym niedawnym apelu do parafii i klasztorów w całej Europie o przyjęcie uchodźców. Wyjaśnił: "Kiedy mówię, że parafia powinna przyjąć rodzinę imigrantów, nie mam na myśli tego, że koniecznie muszą mieszkać oni na plebanii". Chodzi o to - wskazał - by wspólnota parafialna znalazła miejsce, małe mieszkanie lub by je wynajęła wspólnymi siłami i aby przyjęła tych ludzi do siebie.
"Europa nie umarła"
Mówił też o wyzwaniu stojącym przed Europą, którą w przemówieniu w Strasburgu nazwał "babcią". - Ale może znów powrócić do roli matki - dodał. - Europa nie umarła - podkreślił. Musi - wskazał - odkryć swą tożsamość, swoje chrześcijańskie korzenie. - To prawda, Europa popełniła błąd - ja nie krytykuję, tylko przypominam - kiedy postanowiła mówić o swej tożsamości, nie chcąc uznać najgłębszego poziomu swej tożsamości, swych chrześcijańskich korzeni. I to był błąd, ale cóż, wszyscy popełniamy je w życiu - powiedział papież.
Papież poinformował, że archiprezbiter bazyliki świętego Piotra kardynał Angelo Comastri i papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski znaleźli dwie rodziny migrantów, którym Watykan udzieli gościny.
Kardynał Comastri wyjaśniał wcześniej, że zaproszone do Watykanu rodziny będą miały zapewnioną opiekę medyczną i otrzymają wszelką niezbędną pomoc. Dodał, że przygotowane zostaną dla nich dwa watykańskie mieszkania.
REKLAMA
PAP/IAR/iz
REKLAMA