Kryzys imigracyjny. Szefowa MSW: stabilna sytuacja na granicach

Sytuacja na granicach jest stabilna, nie zauważamy istotnych zmian w zagrożeniach migracyjnych, nie zachodzi konieczność dodatkowego wzmocnienia w oddziałach ochraniających granice zewnętrzne UE - powiedziała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

2015-09-15, 11:54

Kryzys imigracyjny. Szefowa MSW: stabilna sytuacja na granicach

Posłuchaj

Teresa Piotrowska, szefowa MSW o ochronie granic przed imigrantami (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szefowa MSW przedstawiła na wstępie posiedzenia rządu w Białymstoku raport dot. sytuacji na granicach Polski. Inspekcję granic zleciła jej w poniedziałek premier Ewa Kopacz.

- Sytuacja na granicach jest stabilna, ruch graniczny utrzymuje się na podobnym poziomie w porównaniu do analogicznego roku ubiegłego, jest wzrost zaledwie o 4 proc. Nie zauważamy istotnych zmian w zagrożeniach migracyjnych. W związku z powyższym nie zachodzi konieczność dodatkowego wzmocnienia w oddziałach ochraniających zewnętrzną granicę UE - powiedziała Piotrowska.

Szefowa MSW poinformowała, że w ochronę tej granicy jest zaangażowanych ponad 11 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, co stanowi 75 procent składu tej formacji.

Teresa Piotrowska zapewniła, że wprowadzenie tymczasowej kontroli granicznej na granicy zachodniej nie wpływa na pracę służb, a ruch jest płynny.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Nieco inna sytuacja jest na wschodniej granicy - gdzie jak powiedziała szefowa MSW - tylko w poniedziałek do Terespola z Brześcia przyjechały pociągiem 263 osoby. Z tej grupy 180 osób otrzymało odmowę wjazdu na terytorium Polski. To właśnie na przejściu w Terespolu złożono w tym roku najwięcej - 1660 wniosków o przyznanie statusu uchodźcy.

(Źródło: TVN24/x-news)

"Brak zgody na automatyzm ws. kwot"

Szefowa rządu Ewa Kopacz poinformowała w poniedziałek, że w rozmowie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem zadeklarowała polską solidarność ws. uchodźców, ale też postawiła warunki - jak mówiła - twarde i jednoznaczne. Te warunki to: brak zgody Polski na automatyzm ws. kwot uchodźców, żądanie bardzo mocnej kontroli zewnętrznych granic UE i wyraźne oddzielenie uchodźców od imigrantów ekonomicznych.

REKLAMA

Premier podkreślała, że Polska jest zbyt ważnym krajem UE, by dzisiaj ulegać jakiejkolwiek presji. Zapewniła, że Polska będzie rozmawiać o kryzysie imigracyjnym z partnerami w UE, "ale nie pod presją ludzi koczujących na ulicach".

W obliczu masowego napływu do Europy uchodźców m.in. z Syrii, Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym tygodniu rozdzielenie między państwa unijne 160 tysięcy uchodźców, docierających na Węgry, do Włoch i Grecji: 40 tys. zaproponowane przez KE w maju oraz 120 tys. zaproponowane w ubiegłą środę. Część wschodnioeuropejskich członków UE, w tym Polska, sprzeciwia się podziałowi uchodźców według obowiązkowych kwot.

Piotr Stachańczyk, wiceszef MSW: chcemy pomóc potrzebującym, ale nie chcemy imigrantów nielegalnych, Źródło: TVN24/x-news

PAP/IAR, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej