Litwa: przez Polskę prowadzi nowy szlak nielegalnych imigrantów
W ciągu niespełna dwóch tygodni na Litwie zatrzymano kilkudziesięciu Irakijczyków, którzy z Polski chcieli przedostać się do Skandynawii, najpewniej do Finlandii - poinformowały w środę litewskie władze, wskazując że jest to nowy szlak nielegalnych imigrantów.
2015-09-16, 17:30
Posłuchaj
- Nigdy wcześniej tego nie widzieliśmy. Wydaje się, że jest to zupełnie nowy kierunek nielegalnej imigracji przez Litwę - powiedział AFP rzecznik straży granicznej Giedrius Misutis. - Litwa jest dla nich tylko krajem tranzytowym, a celem wydaje się Finlandia - dodał, wskazując że podejrzani przemytnicy ludzi mieli fińskie i szwedzkie dokumenty.
Litewska straż graniczna zatrzymała w środę rano dziesięciu Irakijczyków, podróżujących w dwóch samochodach na szwedzkich numerach rejestracyjnych, gdy wjechali z Polski na Litwę. To już czwarty raz w ciągu bez mała dwóch tygodni, kiedy litewskie służby graniczne zatrzymały irackich imigrantów przybywających z Polski - poinformował Misutis.
Posłuchaj
Posłuchaj
MSW: nie ma gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przekroczeń polskiej granicy
Szefowa polskiego MSW Teresa Piotrowska przyznała w środę w czasie sejmowego wystąpienia poświęconego sprawie imigrantów, że zdarzają się przypadki grupowych przerzutów migrantów, ale sytuacja na granicach Polski jest stabilna.
Piotrowska stwierdziła, że we wszystkich oddziałach Straży Granicznej zacieśniono współpracę m.in. z Policją, Żandarmerią Wojskową, Służbą Celną, ABW. Dodała, że wzmożono też współdziałanie ze służbami granicznymi państw sąsiednich.
Powiązany Artykuł

Specjalne posiedzenie Sejmu w sprawie uchodźców
Litwa wyraziła zgodę na przyjęcie 1 105 uchodźców, czyli liczby wskazanej przez Komisję Europejską, ale zamierza odrzucić proponowany przez KE stały system relokacji uchodźców w UE – taką decyzję podjęła w piątek parlamentarna komisja ds. europejskich.
W poniedziałek większość krajów UE na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw unijnych poparła plany dyslokacji uchodźców, jednak jednomyślności w tej sprawie wciąż nie ma. Wśród przeciwników planu, poza Polską, były też inne kraje Grupy Wyszehradzkiej.
Na 22 września prezydencja luksemburska zwołała specjalne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych 28 krajów UE. We wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel i kanclerz Austrii Werner Faymann wspólnie zaapelowali o zwołanie w przyszłym tygodniu specjalnego spotkania szefów państw i rządów w sprawie kryzysu migracyjnego.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że decyzję, czy ewentualnie zwoła nadzwyczajny szczyt, o jaki proszą Austria i Niemcy, ogłosi w czwartek.
Imigranci w Europie - serwis specjalny
IAR/PAP/iz