Projekt siedziby NOSPR z prestiżową nagrodą

Laureatem ósmej edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii kultura i sztuka został projekt "Budowa Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia" w Katowicach.

2015-09-18, 16:00

Projekt siedziby NOSPR z prestiżową nagrodą
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach to ważne europejskie centrum muzyki, także barokowej. Foto: Bartosz Barczyk/Kinior Studio/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

Posłuchaj

Dyrektor naczelna i programowa NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa o dzisiejszym sukcesie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nagrody laureatom wręczyła minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak.

Konkurs "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich", w którym wyróżniony został projekt budowy siedziby NOSPR, organizowany po raz ósmy przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, jest inicjatywą mającą docenić i nagrodzić beneficjentów funduszy unijnych realizujących projekty zmieniające na lepsze ich najbliższe otoczenie.

- Wyróżnione przedsięwzięcia, niezależnie od wielkości, mają wspólny mianownik - pasję i entuzjazm osób zaangażowanych w ich realizację. Są dowodem mądrego inwestowania środków UE - powiedziała minister Maria Wasiak, wręczając zwycięzcom statuetki.

Jak mówiła dyrektor naczelna i programowa NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, ten sukces nie byłby możliwy bez wielomiesięcznej, ciężkiej pracy radnych miasta Katowice.

REKLAMA

- Ta chwila to spełnienie naszych marzeń. Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia charakteryzuje się nie tylko wspaniałą akustyką, ale także doskonałą jakością wykonania zaplecza dla muzyków. Dodatkowo wszystko wpisane jest w tradycyjny śląski familok. Każdy czuje się tu świetnie, na co najlepszym dowodem jest fakt, że wpływy z biletów w nowej siedzibie wzrosły dwunastokrotnie - tłumaczyła Wnuk-Nazarowa.

Pozostałymi zwycięzcami konkursu zostali m.in.: dworzec w Ostródzie, w kategorii rewitalizacja, Brama Poznania, jako najlepszy obiekt turystyczny, czy Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku, w kategorii turystyka mobilna i wirtualna.

Źródło: YouTube

Nowa siedziba NOSPR
NOSPR 663.JPG
Joanna Wnuk-Nazarowa: mamy salę na miarę NOSPR

Siedziba NOSPR to budynek o łącznej powierzchni 25.450 m2, w którym powstała sala koncertowa na 1,8 tys. Miejsc i sala kameralna mieszcząca 300 osób, studio nagrań oraz pomieszczenia administracyjne, techniczne, gościnne oraz przeznaczone na archiwum. Pod sufitem wielkiej sali umieszczono specjalny plafon, którego kształt ma wpływ na rozchodzenie się dźwięku, a specjalny układ widowni, tzw. winnica (publiczność otacza estradę), zapewnia taką samą słyszalność muzyki z każdego miejsca pomieszczenia. Inwestycja objęła też zagospodarowanie terenu wokół budynku. Siedziba NOSPR powstała na terenach poprzemysłowych, należących do nieistniejącej już kopalni węgla kamiennego "Katowice". Dotacja z Programu Infrastruktura i Środowisko to ponad 145,5 mln zł.

REKLAMA

Reportaż Piotra Wojciechowskiego o "dostrajaniu się" NOSPR do nowej siedziby >>>

Tak o projekcie siedziby NOSPR w Katowicach mówi jego autor Tomasz Konior: "Projekt siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) został wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Na uwolnionych terenach zaprojektowaliśmy przestrzeń publiczną. Dwa place wejściowe oraz park miejski wypełniliśmy 450 drzewami i wieloma atrakcjami jak fontanny, zabawki muzyczne, labirynt czy amfiteatr. Kluczowym założeniem było stworzenie budynku niczym powieść szkatułkowa, której odrębne opowiadania dopiero po połączeniu dają pełny obraz. Powstała wielowarstwowa, zmysłowa przestrzeń wyrażona w strukturze, materiałach, fakturach, świetle i brzmieniu, która stopniuje emocje tworząc wyjątkową atmosferę spotkań muzyków i melomanów wokół muzyki".

mr, materiały promocyjne, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej