more_horiz
Wiadomości

Azerbejdżan: aresztowano młodego opozycyjnego dziennikarza

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 21:58
Młody azerbejdżański dziennikarz, który zaginął w środę, przebywa od tego czasu w areszcie, zatrzymany za "stawianie oporu policji" - poinformował w piątek jego adwokat, który uważa, że aresztowanie 19-letniego Szirina Abbasowa było inspirowane przez władze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Szirin Abbasow został aresztowany "na 30 dni i jest oskarżony o stawianie oporu policji"; jego rodzina nie miała od niego żadnych wiadomości od środy - powiedział Elczin Sadichow.

MSW Azerbejdżanu "odmówiło podania szczegółów co do powodów jego aresztowania" - dodał, podkreślając, że nie udzielono mu zgody na widzenie z Abbasowem.

Adwokat jest zdania, że dziennikarz jest prześladowany "ze względu na swoją pracę dla opozycyjnego medium", Meydan TV. Mający siedzibę w Berlinie kanał Meydan TV, który przekazuje wiadomości z Azerbejdżanu, według organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) stał się "celem dla rządu".

"Uważamy, że Abbasow jest w niebezpieczeństwie i żądamy jest natychmiastowego zwolnienia" - napisał w komunikacie Johann Bihr z RSF.

Według organizacji inna dziennikarka Meydan TV została uprowadzona w środę w Baku, a potem przesłuchiwali ją przez wiele godzin policjanci w cywilu i wreszcie zwolnili.

Kara dla Ismaiłowej

Na początku września znana dziennikarka azerbejdżańskiej stacji Radia Wolna Europa (Radio Azadiq) Chadidża Ismaiłowa, która pisała o korupcji, nadużyciach władzy i naruszeniach praw człowieka, została skazana przez azerski sąd na 7 i pół roku więzienia.

Zdaniem sądu w Baku 39-letnia Ismaiłowa jest winna defraudacji, nielegalnej działalności gospodarczej oraz dopuściła się oszustw podatkowych. Prokuratorzy domagali się dla dziennikarki, która opisywała działania korupcyjne w rządzie oraz niejasne kontakty prezydenta Ilhama Alijewa i jego rodziny z biznesem, aż 9 lat więzienia.

W ocenie Amnesty International (AI), która określiła dziennikarkę mianem "więźnia sumienia", wyrok ma charakter wyłącznie polityczny i ma na celu uniemożliwienie Ismaiłowej dalszego tropienia afer korupcyjnych z udziałem azerskich władz.

Obrońcy praw człowieka zarzucają prezydentowi Ilhamowi Alijewowi tłumienie wolności słowa, prześladowanie dziennikarzy i więzienie opozycjonistów.

PAP/agkm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem