Sejm odrzucił wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu
B. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Zjednoczona Prawica) nie stanie przed Trybunałem Stanu. Do podjęcia uchwały w tej sprawie potrzebnych było 276 głosów, za pociągnięciem Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu w głosowaniu opowiedziało się 271 posłów.
2015-09-25, 12:01
Posłuchaj
Małgorzata Kidawa Błońska: Sejm odrzucił wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu (IAR)
Dodaj do playlisty
Przeciwko postawieniu b. ministra sprawiedliwości przed TS było 152 posłów, od głosu wstrzymało się dwóch.
W głosowaniu nie wzięło udziału 9 posłów PO. Wśród nich m.in. premier Ewa Kopacz, Radosław Sikorski i Andrzej Biernat.
W sytuacji, gdy Sejm nie podjął uchwały o postawieniu Ziobry przed TS, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła umorzenie postepowania w tej sprawie.
(Źródło: Sejm/x-news)
REKLAMA
Wcześniej posłowie w głosowaniu zdecydowali, że nie zwrócą wniosku w sprawie Ziobry ponownie do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
Wnioski o postawienie Ziobry - a także b. premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego - przed TS złożył w 2012 r. klub PO. Ziobrze zarzucano naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powoływała się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.
Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.
IAR/PAP, to
REKLAMA