Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych
W niedzielę Andrzej Duda spotka się z mieszkającymi w Ameryce Polakami. W planach ma też wystąpienie w ramach szczytu ONZ dotyczącego agendy rozwojowej po 2015 roku. Jednym z celów wizyty prezydenta w USA jest wzmocnienie polskiej obecności w systemie Narodów Zjednoczonych.
2015-09-27, 07:04
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda jest już w Stanach Zjednoczonych. Relacja Wojciecha Cegielskiego z Nowego Jorku (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydent wylądował na lotnisku Johna Kennedy'ego w Nowym Jorku w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego. Pierwszym punktem wizyty było Ground Zero - miejsce, w którym stały wieżowce WTC, zburzone przez terrorystów w zamachu 11 września 2001 roku. Andrzej Duda oddał hołd zabitym w ataku, wśród których byli także Polacy.
x-news.pl, TVN24
W niedzielę prezydent odwiedzi Greenpoint - drugie po Chicago największe skupisko Polaków w Stanach Zjednoczonych. Weźmie udział we Mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława Kostki, spotka się też z Polonią.
Po południu Duda porozmawia z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki Munem w siedzibie ONZ. Wieczorem wystąpi w ramach szczytu ONZ dotyczącego agendy rozwojowej po 2015 roku.
- Prezydent zaprezentuje stanowisko Rzeczpospolitej w dyskusji na temat milenijnych celów rozwoju - wytłumaczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
"Pokój i prawo"
W poniedziałek prezydent zabierze głos w Debacie Generalnej 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
- Andrzej Duda wystąpi jako trzeci mówca, bezpośrednio po Baracku Obamie, przed prezydentem Chin i prezydentem Rosji, w czasie wystąpień inaugurujących sesję ONZ. Politycznym przesłaniem jest wzmocnienie polskiej obecności w systemie Narodów Zjednoczonych - podkreślił Szczerski.
- Wystąpienie będzie miało jedno, fundamentalne przesłanie: pokój i prawo. Pokój przez prawo i dzięki prawu. To motyw przewodni naszej kampanii na rzecz członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Chcemy być państwem, które będzie bardzo silnie akcentowało potrzebę przywrócenia ładu międzynarodowego, opartego o przestrzeganie prawa międzynarodowego - zaznaczył prezydencki minister.
Szczerski wskazał, że decyzja, kto wejdzie do Rady Bezpieczeństwa ONZ jako jej niestały członek, zapadnie w 2017 roku. - Ważne jest to, że po zmianie na urzędzie Prezydenta Rzeczpospolitej, istotny jest polityczny sygnał z najwyższego szczebla polskiego państwa o osobistym zaangażowaniu nowego polskiego prezydenta w ten cel - dodał.
Rozmowy i spotkania
Duda podczas swojej wizyty w Nowym Jorku weźmie też udział w spotkaniach poświęconych misjom pokojowym, walce z terroryzmem i pomocy rozwojowej ONZ. W planach są rozmowy ze światowymi przywódcami, m.in. z prezydent Chile, królem Jordanii, prezydentami Ukrainy, Kazachstanu, Węgier, Senegalu i premierem Nowej Zelandii.
- Prezydent będzie uczestniczył w trzech dużych konferencjach wielostronnych, w tym w dwóch okrągłych stołach, którym będzie przewodzić Obama. Jeden okrągły stół ma dotyczyć misji pokojowych, drugi walki z terroryzmem i Państwem Islamskim. W tych spotkaniach prezydentowi będzie towarzyszył szef BBN Paweł Soloch - wyjaśnił Szczerski.
Duda weźmie też udział w spotkaniu grupy Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Przy stole spotkają się przywódcy Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Słowacji i Słowenii.
Wizytę w Nowym Jorku Andrzej Duda zakończy w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA