Wielkie czytanie "Chłopów" Władysława Reymonta

W Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach niedaleko Siedlec zakończyło się wielkie czytanie "Chłopów" Władysława Reymonta. W ten sposób w dworze, należącym przed wojną do wdowy po pisarzu Aurelii Reymontowej upamiętniono 90. rocznicę śmierci noblisty.

2015-10-04, 19:00

Wielkie czytanie "Chłopów" Władysława Reymonta
Plakat zapowiadający czytanie "Chłopów" w Reymontówce. Foto: http://www.reymontowka.art.pl/

Posłuchaj

W Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach niedaleko Siedlec zakończyło się wielkie czytanie "Chłopów" Władysława Reymonta. Relacja Tomasza Marciniuka/IAR
+
Dodaj do playlisty

Ostatnie fragmenty powieści odczytali aktor Karol Strasburger i wicepremier Janusz Piechociński. W poprzednich dniach "Chłopów" czytali m.in. Emilia Krakowska, Barbara Wachowicz czy znany z roli Antka Boryny w ekranizacji powieści Ignacy Gogolewski.

Dyrektor Reymontówki i inicjator przedsięwzięcia Marek Błaszczyk ocenił, że czterodniowa akcja zakończyła się sukcesem. Jak mówił zaangażowanych w jej organizację było 350 osób, czytało 230. Udało się to, co dla organizatorów było najważniejsze: popularyzacja czytelnictwa, twórczości Reymonta, powieści "Chłopi" i promocja ziemi siedleckiej.

Wicepremier Janusz Piechociński mówił dziennikarzom, że w "Chłopach" znajdują się przesłania, które powinny wziąć do serca również obecne elity kraju, z których najważniejsze brzmi: razem możemy więcej.

Czytanie "Chłopów" w Reymontówce trwało od czwartku.

REKLAMA

Reymont pisał powieść o życiu społeczności wsi Lipce w latach 1901–1908. Za ten utwór otrzymał Nagrodę Nobla w 1924 roku.

IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej