Nagła zmiana pogody. Na południu Polski zrobiło się biało. Zasypane drogi, problemy z dostępem do prądu
W Małopolsce w nocy z niedzieli na poniedziałek spadł pierwszy jesienny śnieg. W Zakopanem leży już kilkanaście centymetrów śniegu i ciągle go przybywa. Do godz. 12. strażacy interweniowali ponad 170 razy przy usuwaniu połamanych drzew.
2015-10-12, 13:49
Posłuchaj
W Małopolsce biało. Relacja Karola Surówki (Radio Kraków/IAR)
Dodaj do playlisty
Pod naporem śniegu zalegającego na liściach drzew łamią się gałęzie. Jak poinformował yastpca Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej Paweł Susło, strażacy w całej Małopolsce interweniowali do poniedziałkowego południa 174 razy przy usuwaniu gałęzi z jezdni i chodników.
Łamiące się drzewa nie wyrządziły dotychczas żadnych szkód, jednak należy mieć na uwadze, że spadające konary mogą być bardzo niebezpieczne. Sześć lat temu podczas jesiennego ataku zimy w Zakopanem złamany pod naporem śniegu konar zabił mężczyznę i ciężko ranił kobietę.
Kierowcy podróżujący po południowej Małopolsce muszą przygotować się na trudne warunki jazdy. Miejscami śnieg zmieniający się w błoto pośniegowe przykrył jezdnie. Na drogi wyjechały pługopiaskarki. Jak powiedział dyżurny akcji zima Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, ruch na górskich odcinkach małopolskich dróg jest spowolniony, ale odbywa się płynnie.
W Krakowie na ulicach Igołomskiej i Mrozowej od rana nie kursowały tramwaje w kierunku Pleszowa i Walcowni z powodu drzew, które spadły na sieć trakcyjną. Utrudnienia wciąż trwają. MPK musiało też rano skrócić trasy dwóch linii autobusowych 107 i 214 – tam sytuacja wróciła już do normy.
REKLAMA
Jak powiedział rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk w nocy z poniedziałku na wtorek po Krakowie będzie kursował specjalny tramwaj zabezpieczający sieć trakcyjna przed oblodzeniem, poprzez rozprowadzenie na sieci specjalnej substancji.
TVN24/x-news
Sypnęło także w Beskidach, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Na Babiej Górze leży od 5 do kilkunastu cm mokrego śniegu. Spadł on też na Pilsku i Klimczoku. W dolinach puch dość szybko topnieje. Jak poinformowali ratownicy górscy, warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne: jest ślisko i grząsko. Na wysokości powyżej 900 m n.p.m. widoczność jest ograniczona do 100 m. Momentami wieje silny wiatr.
Śniegu na południu Małopolski ciągle przybywa. Dodatkowym utrudnieniem jest mróz powodujący gołoledź. W Zakopanem nad ranem temperatura spadła do minus trzech stopni Celsjusza, w wyższych partiach Beskidów do minus czterech, a w okolicach Krakowa, Szczyrku i Bielska-Białej termometry wskazują około zera.
Według synoptyków opady śniegu mają zaniknąć w nocy z poniedziałku na wtorek. Od środy ma nastąpić ocieplenie. Przed prawdziwą zimą ma wrócić jeszcze babie lato.
REKLAMA
TVN24/x-news
Szczegółowa prognoza pogody
Pogodnie w poniedziałek będzie jedynie na północy i na zachodzie kraju. Poza tym spodziewamy się opadów deszczu. Im dalej na południowy wschód, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się deszcz ze śniegiem. Na zachodzie i północy Polski zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego, miejscami dużego. Po południu na Dolnym Śląsku, południowym wschodzie Wielkopolski oraz na Kujawach słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w Sudetach śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite oraz opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Prognozowana suma opadów od 5 mm do 15 mm. Na południu województwa śląskiego i małopolskiego przyrost pokrywy śnieżnej do 9 cm, a wysoko w górach o 15 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. C, 2 st. C na południowym wschodzie do około 4 st. C w centrum i do 9 st. C na krańcach północno-zachodnich. Wiatr północno-wschodni i wschodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, lokalnie powodujący zawieje śnieżne. Wysoko w Karpatach wiatr wschodni, dość silny, porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, stopniowo słabnący.
TVN24/x-news
W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże i całkowite, na północy i zachodzie początkowo większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, głównie w obszarze od Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez centrum kraju, po Pomorze Wschodnie. Temperatura minimalna od -1 st. C do 2 st. C, na wybrzeżu do 4 st. C, chłodniej w kotlinach sudeckich i tatrzańskich, około -3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.
REKLAMA
We wtorek na południowym zachodzie oraz na północnym wschodzie Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i na ogół bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite, miejscami opady deszczu, rano miejscami deszczu ze śniegiem. W Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2 st. C do 7 st. C, a na wybrzeżu miejscami do 8 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.
PAP,x-news,kh
REKLAMA