Rosja i USA porozumiały się w sprawie lotów nad Syrią
Rosja i USA podpisały porozumienie dotyczące bezpieczeństwa lotów nad Syrią. Po ostatnich incydentach z udziałem rosyjskich i amerykańskich samolotów resorty obu krajów uzgodniły warunki pozwalające na ich unikanie w przyszłości.
2015-10-20, 21:50
Posłuchaj
Rosja i USA podpisały porozumienie dotyczące bezpieczeństwa lotów nad Syrią. Z Moskwy relacja Macieja Jastrzębskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Rosyjsko-amerykańskie porozumienie ma zminimalizować ryzyko w trakcie prowadzenia odrębnych operacji lotniczych. Strona amerykańska ujawniła, że w dokumencie znalazły się między innymi zapisy o tym: jakich częstotliwości do łączności mają używać obie strony i jakie odległości powinny zachować względem siebie samoloty.
Ze strony rosyjskiej wiceminister obrony Anatolij Antonow potwierdził, że porozumienie dotyczy zarówno lotów załogowych jak i bezzałogowych, a obie strony godzą się na ustanowienie tak zwanego "alarmowego kanału łączności”, który będzie wykorzystywany w nagłych przypadkach i w razie, gdyby którakolwiek ze stron potrzebowała pomocy.
Antonow podkreślił, że dokument reguluje kwestie techniczne, natomiast nie zmienia stanowiska Moskwy w sprawie operacji wojskowych w Syrii. Rosja nadal uznaje działania USA i ich koalicjantów za nielegalne, bowiem nie mają one oparcia w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ani zgody legalnych władz Syrii.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Syria: w trzy tygodnie Rosjanie zabili już 370 osób, jedna trzecia to cywile
Rosja 30 września wysłała do Syrii swoje samoloty, które każdego dnia bombardują pozycje dżihadystów Państwa Islamskiego. W tym czasie kilkakrotnie w syryjskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się też amerykańskie maszyny.
Niedawno rosyjski myśliwiec zmusił jednostkę USA do opuszczenia nieba nad Syrią. Dwukrotnie rosyjskie samoloty naruszyły granice Turcji, a według źródeł w Ankarze, tureckie wojska zestrzeliły rosyjskiego drona. Tej ostatniej informacji Moskwa nie potwierdziła.
RUPTLY/x-news
REKLAMA
Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową.
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.
Z Państwem Islamskim walczy międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem USA, która atakuje islamistów z powietrza. 30 września w konflikt włączyła się także Rosja rozpoczynając naloty na cele w Syrii.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>
REKLAMA
IAR/iz
REKLAMA