Szwecja: kolejny pożar ośrodka dla uchodźców

Ośrodek dla 60 uchodźców, który miał wkrótce być oddany do użytku w Eskilstunie, 90 km na zachód od Sztokholmu, został w nocy z piątku na sobotę podpalony. Budynek prawie całkowicie spłonął.

2015-10-24, 12:36

Szwecja: kolejny pożar ośrodka dla uchodźców
Trwająca ofensywa w Syrii powoduje kolejne, masowe ucieczki . Foto: PAP/EPA/ERWIN SCHERIAU

Posłuchaj

Debata Polskiego Radia "Uchodźcy w Europie - szansa czy zagrożenie" (Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Strażacy zostali wezwani w piątek po godz. 23, lecz na miejscu okazało się, że budynek, będący dawniej ośrodkiem wypoczynkowym, prawie całkowicie spłonął.

Od początku roku w Szwecji podpalono kilkanaście ośrodków dla uchodźców, w ciągu dwóch ostatnich tygodni - cztery.

SERWIS SPECJALNY

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

W Szwecji jest ponad 8 tys. ośrodków dla uchodźców.

Rekordowa liczba wniosków

W tym roku Szwecja przyjęła rekordową liczbę 90 tys. wniosków o azyl. Według prognoz w 2015 r. do tego kraju może przybyć nawet 150 tys. imigrantów. Jak podał na początku października urząd ds. migracji Migrationsverket, zaczyna już brakować miejsc noclegowych. Uchodźcy tymczasowo lokowani są w namiotach, halach sportowych, koszarach czy więzieniach.

Zabójstwo na tle rasowym

W czwartek 21-napastnik zabił nożem nauczyciela i ucznia w szkole podstawowej w Trollhaettan, 75 km na północ od Goeteborga. Według ustaleń policji kierował on się pobudkami rasistowskimi. Przemysłowe miasto Trollhaettan, liczące ok. 50 tys. mieszkańców, jest w znacznej części zamieszkane przez ludność imigrancką. Policja informowała, że napastnik był mieszkańcem tego miasta; nie był wcześniej notowany.

FILM: 4 tysiące osób wzięło udział w proteście przeciwko niemieckiej polityce imigracyjnej, który odbył się w Erfurcie. Demonstranci przemaszerowali przez miasto wymachując niemieckimi flagami i niosąc obraźliwe transparenty pod adresem kanclerz Angeli Merkel. Protestujący domagali się dymisji Merkel i wyrażali poparcie dla polityki imigracyjnej prowadzonej przez Węgry. Jak mówili, ich niepokój wzbudza przyjazd do Niemiec ogromnej liczby imigrantów ekonomicznych.

RUPTLY/x-news

pp/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej